"20% minder uitstoot van broeikasgassen door landbouw"
nieuwsDe landbouwsector in Vlaanderen realiseerde in de periode 1990-2009 een vermindering van de broeikasgasemissies met bijna 20 procent, wat in absolute cijfers overeenkomt met een vermindering van twee miljoen ton CO2-equivalent. Procentueel gaat het om een grotere reductie dan andere sectoren, stelt Boerenbond in zijn ledenblad Boer & Tuinder.
Naar aanleiding van het klimaatstappenplan 2050 dat de Europese Commissie vorige maand publiceerde en dat de broeikasgasuitstoot tegen 2050 met 80 procent wil reduceren, vond Boerenbond het tijd om eens stil te staan bij de landbouwemissies vandaag en de weg die al werd afgelegd. De organisatie baseert zich daarvoor op het VMM-rapport 'Lozingen in de lucht, 1990-2009' en op het rapport 'Klimaat en veehouderij' van het Beleidsdomein Landbouw en Visserij.
De Vlaamse uitstoot van broeikasgassen bestaat voor 90 procent uit CO2, voor vijf procent uit methaan en voor vijf procent uit lachgas. De landbouwsector is verantwoordelijk voor vier procent van de Vlaamse CO2-uitstoot, 80 procent van de uitstoot van methaan en 50 procent van de uitstoot van lachgas. "Dit brengt het totale aandeel van de landbouwsector op 11 procent van de Vlaamse emissies", klinkt het bij Boerenbond.
De verschillende emissies bij elkaar genomen, realiseerde de landbouwsector al een aanzienlijke daling: bijna 20 procent tegenover 1990. Procentueel betekent dit een grotere reductie dan de andere sectoren. In absolute cijfers kan de industrie de beste cijfers voorleggen. Toch is Boerenbond er zich van bewust dat er nog bijkomende maatregelen noodzakelijk zijn. Specifiek voor de veehouderij bijvoorbeeld bekeek de Vlaamse overheid al mogelijke maatregelen voor het Vlaamse klimaatbeleidsplan 2012-2020.
"Zo worden maatregelen geformuleerd om de productiviteit te verhogen, zodat minder broeikasgassen uitgestoten worden per eenheid product. Ook het verhogen van voederefficiëntie, optimalisatie van het rantsoen en het toevoegen van voederadditieven kunnen de uitstoot verminderen. Ook maatregelen met betrekking tot het mestmanagement (toediening en opslag) en mestverwerking kunnen de broeikasgasuitstoot sterk beïnvloeden", aldus de landbouworganisatie.
Bron: Boer & Tuinder/Belga