Vlakwa en VITO steunen in 2015 7 waterprojecten
nieuwsHet Vlaams Kenniscentrum Water (Vlakwa) en VITO gaan volgend jaar 7 demonstratieprojecten rond duurzaam waterbeheer steunen. Eventueel in samenwerking met andere kennisinstellingen, zullen de organisaties de projecten inhoudelijk begeleiden en de resultaten toetsen aan een aantal economische, ecologische en sociale parameters. Ook wordt 66 procent van de demonstratie- en disseminatiekosten gefinancierd. De projecten gaan onder meer over stikstofverwijdering uit slachthuisafvalwater, natuurlijke grondwaterontijzering en het zuiveren van restwater uit spuittoestellen.
Een eerste project (INSTIS) betreft het verwijderen van stikstof uit het afvalwater van slachthuizen. In het klassiek proces is daarvoor zuurstof en organisch materiaal nodig, wat vaak een dure investering en veel energie vereist. Om dit te vermijden, hebben het bedrijf AAQUA en de Universiteit Antwerpen een methode ontwikkeld die 25 procent minder zuurstof en 40 procent minder organisch materiaal vraagt, en gemakkelijk geïmplementeerd kan worden in bestaande bioreactoren. De methode zal door AAQUA volgend jaar worden getest in EEG Slachthuis Mechelen, met de steun van de onderzoeksgroep BIT van Universiteit Antwerpen.
Het tweede project (FERMACID) gaat over ontijzering van (ondiep) grondwater. Door middel van oxidatie in de grondwatervoerende laag, kan water zonder chemicaliën en op een energiezuinige manier worden ontdaan van ijzer en mangaan. Om aan te tonen dat dit ook in de moeilijke, bijvoorbeeld zure omstandigheden van een meststoffenfabrikant eenvoudig en stabiel werkt, wordt de technologie getest bij DCM. De andere leden van het consortium zijn Algum, Claus Fermanox, Winkelnkemper GmbH en VITO als kennisinstelling.
In het derde project (TITRILYZER) wordt een toestel en platform voor online monitoring van een aantal parameters van het water in een stoomketel op industriële schaal getest. De technologie levert een mogelijke besparing op van energie, water en chemicaliëngebruik, omdat stoomketels vrij blijven van corrosie en kalkafzetting. Het bedrijf waarbij de piloottest wordt uitgevoerd, is diepvriesbedrijf Homifreez. De andere partners in het consortium zijn AppliTek, Enerso Holding en International Aquatreat, bijgestaan door VITO.
Het vierde project (FYT-OPP) betreft het verwijderen van resten van gewasbeschermingsmiddelen uit oppervlaktewater. De technologie die daarvoor gebruikt wordt (Fyt-O-Cleander), maakte eerder al deel uit van een waterproject gesteund door Vlakwa, maar wordt nu op een andere manier toegepast. Het project wordt uitgevoerd op een biologisch kleinfruitbedrijf, dat oppervlaktewater oppompt als irrigatiewater. De partners in het consortium zijn Fyt-O-Cleaner-bouwers ECS en Delvano, bioteler O’Bio en de Vlaamse Milieumaatschappij, gesteund door VITO en Inagro.
In het vijfde project (FOSCAP) wordt een goedkope manier om fosfaten uit afvalwater te halen, getest op twee sierteeltbedrijven (ID’flor en Bloemisterij Meuninck) en op het Proefcentrum voor Sierteelt (PCS) in Destelbergen. Het procedé werkt op basis van chemische binding van fosfaten aan ijzerkorrels met zandkern of aan granulaat van steekvast ijzerslib, twee nevenproducten van ontijzering bij drinkwaterbereiding. Behalve de drie genoemde entiteiten, bestaat het consortium uit waterbehandelings- en -zuiveringsfirma PCA. Het wordt daarbij ondersteund door KU Leuven.
Het zesde project (DUWAHE²) wordt uitgevoerd in twee Belgische brouwerijen: Bosteels en Huyghe. Daar wordt gedemonstreerd hoe ook kleine of middelgrote bedrijven op een economisch verantwoorde manier het hergebruik van water kunnen maximaliseren (door zuivering afvalwater tot drinkwaterkwaliteit), het energieverbruik van hun waterzuiveringsinstallatie kunnen minimaliseren en de vrijgekomen warmte/energie kunnen recupereren. De andere partners in het consortium zijn Pantarein Waterzuivering, studentencoöperatie Core en VITO.
Het zevende en laatste project (LH2ORA) gaat over draadloze radiotechnologie en intelligente vraagsturing van watersensoren. In samenwerking met De Watergroep worden drie toepassingen getest: slimme watermeters voor de huishoudelijke en de industriële klant en metingen van de debieten in het toevoer- of distributienet van De Watergroep. In het consortium zit behalve De Watergroep Actility Benelux, snapTonic en VITO.
De betrokken consortia hebben een jaar de tijd om hun ideeën te testen, demonstreren en erover te communiceren. De projecten werden ingediend naar aanleiding van een Open Call in juni van dit jaar, onder de noemer ‘Concepten voor efficiënt waterbeheer’. Voorwaarde voor deelname was dat het consortium minstens bestaat uit één aanbieder van innovatieve technologie en één bedrijf met een ‘waterprobleem’, waarop de technologie kan worden uitgetest en gedemonstreerd. Verder moest de leider van het consortium een Vlaamse KMO zijn.