Veiling Haspengouw boerde goed in 2003
nieuwsKuipers verwacht dat de omzet van Veiling Haspengouw dit jaar boven de 50 miljoen euro zal liggen. Ook de totale fruitaanvoer is gestegen ten opzichte van 2002. Voorlopig ligt die zelfs 12 procent hoger dan in 2002. Vorig jaar bedroeg de totale aanvoer van fruit 105 miljoen kilogram.
De stijging in de fruitaanvoer is voornamelijk toe te schrijven aan de sterke groei van appelen en peren. De aardbeien en kersen nemen een beperktere groei voor hun rekening. In tegenstelling tot andere veilingen moet Veiling Haspengouw het vooral van hardfruit hebben.
Veiling Haspengouw heeft zo'n 4 miljoen euro geïnvesteerd in een nieuwe kalibreerinstallatie. Daarmee is het mogelijk om op kleur, diameter en kwaliteit te sorteren. Het gaat om een machine met een capaciteit van 14 ton per uur. De nieuwe installatie zal in de aanvoerloods geplaatst worden en moet tegen de start van het nieuwe seizoen 2004-2005 volledig operationeel zijn.
De raad van bestuur van Veiling Haspengouw maakte ook een budget van 350.000 euro vrij voor het fruitteeltkundig onderzoek. Van dat budget gaat 175.000 euro direct naar het Proefcentrum voor Fruitteelt, terwijl 175.000 euro gereserveerd wordt voor het rassenonderzoek. Het lopende onderzoek naar nieuwe variëteiten is zo goed als afgerond. De nieuwe variëteiten zullen begin februari aan het grote publiek worden voorgesteld, aldus nog Kuipers.
Vanaf volgend jaar wordt ook de samenwerking met veiling Borgloon in de Tijdelijke Vereniging stopgezet. Dat impliceert dat het volumemerk Eburon niet meer op Veiling Haspengouw zal verbruikt worden. De veiling zal terugkeren naar het vertrouwde Estival.
De veiling stelt 47 arbeiders en 39 bedienden tewerk en beschikt over 1.023 leverende vennoten. De totale bewaarcapaciteit van de veiling bedraagt 42.000 ton.
Feiten en Cijfers: Fruitteelt in Vlaanderen
Bron: Belga