nieuws

Uitstoot broeikasgassen in Vlaanderen licht gedaald

nieuws
In 2004 is de uitstoot van broeikasgassen in Vlaanderen voor het eerst in vier jaar gedaald. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van de Vlaamse Milieumaatschappij, die Vlaams milieuminister Kris Peeters dinsdag bekendmaakte in het kader van de Vlaamse klimaatconferentie. De voorbije jaren was de landbouw de enige sector die erin slaagde de broeikasgassen terug te dringen.
18 oktober 2005  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 13:55
In 2004 is de uitstoot van broeikasgassen in Vlaanderen voor het eerst in vier jaar gedaald. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van de Vlaamse Milieumaatschappij (VMM), die Vlaams milieuminister Kris Peeters dinsdag bekendmaakte in het kader van de Vlaamse klimaatconferentie. Voor 2004 bedraagt het emissiecijfer voor Vlaanderen 90.651 Mton CO2, terwijl dat in 2003 nog 91.175 Mton was. Toch lag de uitstoot in 2004 nog 3,6 procent hoger dan in 1990, terwijl Vlaanderen voor het bereiken van de Kyotodoelstellingen tussen 2008 en 2012 een daling van 5,2 procent tegenover 1990 moet realiseren.

Peeters blijft dan ook voorzichtig in zijn optimisme, want "er is nog een hele weg af te leggen". Hij ziet in de daling een lichtpuntje dat een stimulans moet zijn om via de klimaatconferentie, verdere resultaten te boeken. Met maatregelen die in de vorige legislatuur zijn genomen zou de uitstoot in 2012 nog 2 procent hoger liggen dan het niveau van 1990. Een aantal maatregelen in voorbereiding, waaronder het gebruik van de flexibiliteitsmechanismen, maken de kloof kleiner. Nu moeten nog maatregelen genomen worden om tussen 2008 en 2012 de uitstoot van 21,4 Mton broeikasgassen weg te nemen.

De klimaatconferentie, waar de Vlaamse overheid, milieuverenigingen, vakbonden, werkgevers en lokale besturen aan deelnemen, moet meewerken aan de opmaak van een nieuw Vlaams klimaatsbeleidplan. De conferentie heeft dinsdag 365 aanbevelingen voor dat beleid geformuleerd. De aanbevelingen zijn opgedeeld in acht verschillende domeinen, zijnde, gebouwen, energie, mobiliteit, landbouw, bedrijven, innovatie, strategie en goed bestuur. Peeters wijst op een aantal tendensen in de voorstellen, die hij wil meenemen in het klimaatsbeleidplan.

Het gaat om klimaatvriendelijker wonen, mobiliteit gericht op openbaar vervoer, water, fiets en innovatieve motoren en brandstoffen, duurzame consumptie- en productiepatronen en het verhogen van de rol van lokale overheden in het energie- en klimaatbeleid. Kris Peeters wees ook op een aantal initiatieven die al zijn genomen, zoals de energieprestatienormen en -certificaten die ingevoerd zullen worden en premies voor energievriendelijke investeringen in woningen.

Lees ook: geVILT: Vlaamse landbouw vermindert uitstoot broeikasgassen

Bron: Belga

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek