Reportage

Tijdens regenachtige dag blijkt Dag van de Landbouw relevanter dan ooit

Reportage

Zondag 13 september vond de 44ste editie van de Dag van de Landbouw plaats, waarbij 50 Vlaamse landbouwbedrijven hun deuren openden. Een onderzoek van Boerenbond toont aan dat de opendeurdag relevanter is dan ooit. Uit een enquête blijkt dat 44 procent van de respondenten weinig kennis heeft van de landbouw, terwijl maar liefst 90 procent van de Vlamingen voedselautonomie ambieert.

Vandaag Jerom Rozendaal
Lees meer over:
Dag van de Landbouw bij Welroy Fruit in Wellen3

Waar de Vlaamse landbouw dit jaar gebukt ging onder een kurkdroge zomer, regende het onophoudelijk op de Dag van de Landbouw. Bezoekers lieten zich niet afschrikken door de neerslag. “Ik had niet verwacht dat er zo veel innovatieve technologie aan te pas komt. Een UV-robot om meeldauw te bestrijden”, zegt een bezoeker met zijn gezin op het aardbeienbedrijf Welroy Fruit in Wellen, waar dit jaar de opening van het evenement plaatsvond.

“Veel mensen staan vandaag verder af van de landbouw dan vroeger en weten niet precies hoe hun voedsel wordt geproduceerd”, zei Lode Ceyssens, voorzitter van Boerenbond en Landelijke Gilden, tijdens zijn openingsspeech. “Tijdens Dag van de Landbouw kan iedereen zelf ontdekken wat er allemaal bij voedselproductie komt kijken en kunnen ze in gesprek met de land- en tuinbouwers. Zo bouwen we bruggen tussen landbouwers en consumenten.”

Minder dan 50 procent kent landbouwer uit de eigen buurt bij naam

Het was alweer de 44ste keer dat de landbouworganisatie deze dag organiseerde, 50 landbouwbedrijven in heel Vlaanderen namen deel. Dat de ontmoeting tussen boer en burger relevanter is dan ooit, blijkt uit een bevraging van iVOX in opdracht van Boerenbond. Van de 1.000 ondervraagde Vlamingen geeft 42% van de respondenten aan weinig kennis te hebben over de land- en tuinbouwsector en kent amper 46% een landbouwer uit de eigen buurt bij naam.

Tegelijk geeft 60 procent van de respondenten aan meer te willen leren over land- en tuinbouw en maar liefst 90% van de Vlamingen vindt het belangrijk dat ons land voldoende voedsel produceert om zichzelf te kunnen voeden. Dat is bijna tien procent meer dan vorig jaar. Boerenbond vermoedt dat de geopolitieke onzekerheid hierin meespeelt.

Dag van de Landbouw bij Welroy Fruit in Wellen2

Uit de enquête blijkt verder dat de kennis over wat er in Vlaanderen wordt geteeld, sterk van product tot product verschilt. Aardbeien zijn goed ingeburgerd: 96% weet dat ze hier worden geteeld. Bij nieuwere, opkomende teelten ligt dat anders. Slechts 30% weet dat Vlaamse landbouwers soja verbouwen en amper 14% is op de hoogte van de lokale quinoateelt.

Volgens Boerenbond is de opkomst van deze nieuwe teelten een concreet voorbeeld van de manier waarop de sector inspanningen levert om op het veranderende klimaat in te spelen. De belangenorganisatie wijst verder op de innovatiekracht van de sector om haar milieu-impact te verkleinen.

Landbouw op kantelpunt door klimaat- en milieu-uitdagingen

Wat dat betreft is de UV-robot op het aardbeienbedrijf Welroy Fruit een goed voorbeeld. Hierdoor daalt de noodzaak van chemische bestrijdingsmiddelen. Zaakvoerder Frank Royen zegt hoe de klimaatveranderingen ook het aardbeienbedrijf raken. “We hebben dit jaar vijf hittegolven gehad. Deze zorgen ervoor dat alles heel snel gaat. Hierdoor hadden we dit jaar kleine aardbeien en grote golven in de productie. Als alle aardbeien op hetzelfde moment op de markt komen, is dat niet goed voor de prijsvorming.”

Volgens landbouwminister Jo Brouns (cd&v) staan landbouwbedrijven op een kantelpunt. “Er zijn tal van uitdagingen op het gebied van milieu en klimaat waar onze landbouwers momenteel mee worstelen. Ze werken dag-in-dag uit aan oplossingen voor deze uitdagingen.”

Vlaming bereid zijn hart de openen

Brouns ziet in de resultaten van het Boerenbond-onderzoek bevestiging van de relevantie van de opendeurdag in de landbouw. “Deze bevraging toont dat Vlamingen wel belang hechten aan ons voedsel, maar dat amper de helft een landbouwer uit de buurt kent. Daarom zijn dagen als vandaag zo belangrijk. De Dag van de Landbouw brengt boer en burger samen. Wanneer 50 land- en tuinbouwbedrijven in Vlaanderen hun deuren openzetten, opent dat ook het hart van de Vlaming voor wie elke dag zorgt voor ons eten”, zegt hij.

Dag van de Landbouw bij Welroy Fruit in Wellen

De landbouwminister deed andermaal een oproep aan de Vlaming om voedsel van eigen bodem te kopen. “Ik hoop dat wie dit weekend een bedrijf bezoekt, die waardering ook meeneemt naar de winkelkar, of de weg vindt naar de hoevewinkel om de hoek, en vaker kiest voor lekkere, gezonde groenten en fruit van eigen bodem.”

Voor de familie Graulus zal het bezoek aan het aardbeienbedrijf wat dat betreft weinig invloed hebben. “Wij halen onze aardbeien toch altijd hier”, vertelt de moeder. “Vandaag zijn we gekomen om ook wat achter de schermen te kunnen kijken.” Niet alleen de UV-robot sprak tot de verbeelding. “Op mij heeft vooral het waterbassin een grote indruk gemaakt”, vertelt het zoontje.

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek