Steeds meer reders kiezen voor duurzame visserij
nieuwsBegin dit jaar gaf het ILVO een grote presentatie over de voordelen van passieve visserijmethodes. Na jaren van terughoudendheid in de sector, blijkt de presentatie effect te hebben. Steeds meer reders opteren voor duurzame visserijtechnieken. "Onlangs schakelden opnieuw drie reders om", zegt Hans Polet, coördinator van de sectie Technisch Visserijonderzoek van het ILVO.
De totale vloot bestaat nog uit ongeveer negentig visserijschepen. Zo’n tien procent past duurzame visserij toe. "Het aantal milieuvriendelijke schepen is trouwens nog hoger als je de vaartuigen erbij telt die naast de traditionele boomkorvisserij ook nog andere technieken toepassen, zoals de Z.63 van Jan Ackx, die ook de schelpenvisserij beoefent".
"De reders beginnen dus steeds nadrukkelijker in te zien dat er iets moet veranderen om nog langer het hoofd te kunnen bieden aan de dure brandstof en materialen. De Vlaamse overheid start volgend jaar trouwens met het Vespas-project, waarbij het ILVO duurzaam vismateriaal zal aankopen. Daar zullen de reders dan gebruik van kunnen maken. Duurzaam vissen is rendabel, zeker weten", vervolgt Pollet.
Reder Marc Dezutter uit Oostduinkerke en zijn zoon Peter, schipper van de O.124, hebben onlangs beslist om hun vaartuig te laten slopen en een volledig nieuw schip voor duurzame visserij te laten bouwen in IJsland. "We reduceren hiermee onze vangstcapaciteit van bruto 440 ton naar slechts 32 ton en zullen alleen nog passieve methodes toepassen zoals de staande want, het hengelen en de pottenvisserij".
Volgens Peter Dezutter brengt de traditionele visserij te veel onzekerheid met zich mee. "Met onze keuze zullen we zeker ons brood verdienen. Alleen jammer dat de overheid op het vlak van duurzaam vissen enkel het verbouwen van vaartuigen betoelaagt, en geen steun geeft aan reders die een nieuw schip bouwen".
Bron: Het Nieuwsblad