Sierteelt in de ban van exotische planten en het drukken van logistieke kosten op Florall
ReportageHet drukken van logistieke kosten en de teelt van mediterrane planten die beter tegen het droge klimaat kunnen: dat waren twee onderwerpen die centraal stonden op de halfjaarlijkse Florall-sierteeltbeurs in Waregem, waar een kleine zeventig telers hun planten uitgestald hadden. Aan de vooravond van het najaarsseizoen is het wachten op regen. “Het is nu te droog om te planten in de tuin."
“Samenwerking op logistiek gebied tussen telers kan de transportkosten gemiddeld tot 50 procent drukken.” Dat is één van de conclusies van het Florlog-project, waarbij sierteeltonderzoekscentrum Viaverda en het Vlaams Instituut voor de Logistiek (VIL) de logistiek in de sierteelt onder de loep namen. “De Vlaamse sierteeltsector is vandaag te gefragmenteerd en te weinig digitaal georganiseerd om op lange termijn concurrentieel te blijven”, vertelt Geert Verbelen van VIL.
Hij deed deze uitspraken tijdens het slotevent van het tweejarige Florlog-project tijdens de Florall-beurs in Waregem. In samenwerking met 17 sierteeltbedrijven en andere organisaties werden de logistieke uitdagingen van de sector in beeld gebracht en er werd uiteindelijk ook een digitale tool ontwikkeld, Florlog. “Florlog toont in één oogopslag welke optie het meest kostenefficiënt is en hoeveel er te besparen valt”, vertelt Gwendoline Deceuninck van Viaverda.
Zij geeft aan dat het transport vanuit West-Vlaanderen naar Oost-Vlaanderen (regio Lochristi, waar de handel gecentraliseerd is) vaak duurder is dan transport naar de veiling in Nederland. “Samenwerking tussen telers en het bundelen van lading kan de kosten drukken”, stelt ze. De Florlog-tool zou ook helpen bij het opzetten van nieuwe logistieke samenwerkingen tussen telers of het vinden van aansluiting bij bestaande clusters.

Transportkosten bepalen keuze voor Vlaamse product
Het toegenomen belang van logistieke kosten in de verkoopprijs is al langer een item in de Vlaamse sierteelt. Een medewerker van de Nederlandse exporteur Van Ballegooien was in Waregem op zoek naar Vlaamse leveranciers van tuinplanten die in Nederland niet te vinden zijn. “Maar transport is een serieuze kostenpost. De klant moet wel bereid zijn extra te betalen, anders loont het niet om hier (deel)ladingen op te halen”, klinkt het.
Gert Vermeulen, zaakvoerder van transportbedrijf van bloemen en planten Gekatrans en standhouder op Florall, stelt dat niet het vervoer duurder is geworden, maar dat het volume is afgenomen. “Vroeger hadden we een volle vrachtwagen bij een exporteur die we vervolgens bij drie handelaren in Frankrijk moesten afleveren. Tegenwoordig hebben we tal van laadplaatsen om een vrachtwagen te laden en daarna tal van losplaatsen. Veel handel gaat nu rechtstreeks waardoor de logistieke kost per eenheid product is toegenomen.”
Het transportbedrijf dat zich specialiseert in bloemen en planten werkt in deze periode op halve kracht. “In de zomer is het rustiger. Over enkele weken zitten we in de najaarspiek en moeten we veel planten uitleveren”, vertelt Vermeulen die dan 17 vrachtwagens op de weg heeft in België, Zuid-Nederland, Noord-Frankrijk en het Rijngebied in Duitsland.
Economische tegenspoed in afzetmarkten en droogte
Voor het najaar zijn er gemengde verwachtingen te horen in de sierteeltsector. Exporteur Floreac en Veiling Rhein-Maas spreken van een matig jaar en ook de vooruitzichten zijn niet super. “Dit voorjaar was het uitstekend weer om in de tuin te werken, maar toch was de verkoop matig”, aldus André van Den Bosch van de Duitse veiling waar ook zo’n zeventig Vlaamse bedrijven aangesloten zijn. Hij wijt dit aan de slechte economische situatie in Duitsland.
Ook de droogte gooit roet in het eten. “Het mag weleens beginnen regenen”, vertolkt Dirk Descamps van D&V Plant uit Menen het gevoel dat leeft in de sector. “De droogte maakt het niet ideaal om nu in de tuin nieuwe planten te zetten.” D&V Plant, dat het enkele jaren geleden nog zwaar te verduren kreeg in droge periodes, heeft zich intussen gewapend en twee bassins van elk tien miljoen liter water aangelegd. Ook andere Vlaamse sierteeltbedrijven hebben zich op deze manier gewapend voor de toekomst.
De droogte moedigt de Vlaamse sierteeltsector ook aan tot een uitbreiding van het assortiment met droogteresistente soorten. Zo neemt het aandeel mediterrane planten bij groothandelaar Fleur uit Beselare toe. Ook Azanova, traditioneel bekend als azaleateler, ziet heil in exotischere soorten en heeft recent Ugni molinae, een Chileens bessenstruik, in haar assortiment opgenomen.
Duurzame plant gaat met goud aan de haal
Symbolisch voor de opkomst van exotische planten in het Vlaamse klimaat is de Vitex Chicagoland Blues van boomkwekerij Willy De Nolf. Deze bladverliezende heester, die van de zomer tot de herfst bloeit, won de gouden medaille tijdens de Florall Awards deze editie. Met de prijs wil de organisatie van Florall een innovatieve variëteit of concept in de kijker zetten. “De plant is droogteresistent en is als compacte Vitex ook geschikt voor kleinere tuinen, iets wat je tegenwoordig steeds meer ziet”, klonk het lovend bij de jury.
De zilveren en bronzen medaille van de Florall Awards gingen ook naar Willy De Nolf. De zilveren was er voor de Salix Iceberg Alley, een plant die ook geschikt is voor de aanplant in wadi’s. Ook hiermee speelt de boomkwekerij, die over heel Europa exporteert, in op de maatschappelijke trend van verduurzaming. “Het is een eer om alle prijzen te winnen en ook goed voor de interesse in onze producten op de beurs”, vertelt Laura De Nolf.
Terwijl zij beursbezoekers te woord stond, ontving haar broer klanten op het bedrijf. “Veel klanten combineren het beursbezoek met een bezoek aan ons bedrijf”, verklaart zij. Ook De Nolf staat nog aan de start van het najaarsseizoen, maar Laura is hoopvol. “Het voorjaar was goed en ook nu lijkt er volop vraag in de markt”, besluit de sierteelster.

Bron: Eigen berichtgeving