Peren steeds minder in trek bij Belgen, campagne moet tij keren
nieuwsDe Belgische conferencepeer was ooit een vaste waarde in het winkelmandje van de Belg, maar dreigt nu uit het collectieve geheugen te verdwijnen. Uit recente cijfers blijkt dat de perenconsumptie in acht jaar tijd met 40 procent is gedaald in ons land. Met een nieuwe campagne wil groente- en fruitveiling BelOrta de consument de conferencepeer opnieuw laten ontdekken. “Conferenceperen zijn zeer veelzijdig, niet alleen lekker uit het vuistje, maar ook als volwaardig ingrediënt in de keuken”, klinkt het.
Vorig jaar kochten Belgische gezinnen in het voorbije jaar gemiddeld 1,74 kilogram peren per persoon, tegenover 2,92 kilogram in 2016. Dat betekent een daling van 40 procent op acht jaar tijd. Ook de aankoopfrequentie daalde van negen aankopen per jaar in 2019 naar zeven in 2024. Dat blijkt uit recente cijfers van het Vlaams Centrum voor Agro- en Visserijmarketing (VLAM). Vooral jongeren vinden blijkbaar slecht de weg naar dit stuk fruit. Amper 14 procent van de -35-jarigen eet wekelijks peren, tegenover 39 procent bij 55-plussers.
De conferencepeer, het paradepaardje van de Belgische perenteelt, geniet nog steeds de voorkeur bij consumenten. In 2024 vertegenwoordigde de peer zelfs 80 procent van de totale perenverkoop. In 2016 was dit nog 69 procent. “Dat toont dat de Belg trouw blijft aan kwaliteit van eigen bodem, maar dat de peer nood heeft aan een nieuw verhaal en hedendaagse culinaire invulling”, aldus BelOrta.
Nog volgens cijfers van VLAM gebruikt slechts 18 procent van de Belgen peren in warme gerechten. “De meeste consumenten eten ze enkel als tussendoortje, precies dat beeld wil onze campagne ‘Het Nationale Perengerecht’ doorbreken”, duidt de fruit- en groentecoöperatie.
Belgische conferencepeer opnieuw in de Belgische keuken
BelOrta roept Belgische consumenten in de campagne op om weer met conferenceperen aan de slag te gaan in de keuken en hun favoriete recept door te sturen. Niet geheel toevallig gaat de campagne op 9 november van start in Peer. Chef Sarah Renson bereidt er in de BelOrta Greenhouse live perenhapjes voor het publiek. Tijdens de campagne zullen ook sociale-media-influencers experimenteren met perengerechten.
“Deze actie wil de peer opnieuw verankeren in de Belgische eetcultuur en aantonen dat ze niet alleen een lekker en gezond tussendoortje is, maar ook een volwaardig culinair ingrediënt”, aldus BelOrta.
Tot slot worden ook restaurants in heel België aangemoedigd om een peergerecht op hun kaart te zetten. Op die manier wil BelOrta samen met chefs, consumenten en handelaars de Belgische peer een populariteitsboost geven.
Bron: Eigen berichtgeving