"Normeer broeikasgasemissies in veeteelt"
nieuwsDe normering van de uitstoot van broeikasgassen in de veeteelt moet verder aangescherpt worden en overheidsmiddelen voor landbouwonderzoek en innovatie moeten meer rekening houden met de klimaatuitdaging. Het zijn maar enkele van de voorstellen rond landbouw die Bond Beter Leefmilieu (BBL) lanceert in aanloop naar de eerste Vlaamse Klimaattop die plaatsvindt op 19 april. Op lange termijn zal volgens BBL bijvoorbeeld een verhoogde opname van broeikasgassen door natuur de landbouwemissies moeten compenseren.
Bond Beter Leefmilieu, de koepelorganisatie van meer dan 170 Vlaamse natuur- en milieuverenigingen, heeft zijn huiswerk voor de eerste Vlaamse klimaattop klaar. In een uitgebreide publicatie, getiteld ‘Na Parijs: van fossiel naar hernieuwbaar in tien jaar’, presenteert het zijn visie voor de omslag naar een duurzame toekomst. Elke sector zal inspanningen moeten leveren en dus is het rapport onderverdeeld in verschillende domeinen: elektriciteitsproductie, gebouwen, ruimtelijke ordening, wegtransport, industrie, landbouw en circulaire economie.
Hoe moet de uitstoot in de landbouwsector dalen volgens BBL? “Omdat de gemiddelde Vlaming nog steeds ongezond veel dierlijke producten eet, kan de overheid zowel vanuit gezondheids- als vanuit milieuoogpunt inzetten op meer plantaardige consumptie”, zo wordt voorgesteld. “Een afname van de veestapel leidt tot een evenredige daling van de broeikasgasemissies. Ook het brandstofverbruik in de landbouw en glastuinbouw moet verder dalen, waarbij de meest vervuilende brandstoffen (stookolie en diesel) worden uitgefaseerd”, aldus BBL.
Na 2050 moet de wereld naar negatieve emissies evolueren. Voor de landbouwsector denkt BBL dat de broeikasgasemissies die de sector ook dan nog zal genereren, misschien gecompenseerd kunnen worden door een verhoogde opname van broeikasgassen door de natuur. Voor de overheid heeft BBL enkele concrete aanbevelingen klaar. In de eerste plaats moeten de overheidsmiddelen voor landbouwonderzoek en innovatie rekening houden met de klimaatuitdaging, zo vindt de organisatie.
“Onderzoek naar gezonde, betaalbare plantaardige voedingsproducten verdient voorrang”, zo klinkt het. “Investeringssteun gaat gericht weg van exportgerichte veehouderij, die op de vrije wereldmarkt steeds meer in de verdrukking komt, en verschuift naar duurzame teelt- en productiewijzen en gezonde en duurzame voedingsproducten. Daarnaast is ook een verdere ondersteuning nodig om tot een evenwichtiger voedingspatroon te komen.”
Daarmee doelt BBL onder meer op vlees: “De promotie voor dierlijke producten zal moeten stoppen en omgevormd worden tot het actief aanmoedigen van plantaardige producten. Vegetarische producten worden overal beschikbaar en worden verder uit de taboesfeer gehaald, in eerste instantie bij overheden en publieke instellingen. Ondersteuning gaat naar het verlagen van de kostprijs van plantaardige eiwitbronnen.”
Tenslotte lanceert BBL nog een voorstel om de uitstoot van broeikasgassen in de landbouw strenger te normeren. “De landbouw is de laatste sector waar de broeikasgasemissies nog niet gereguleerd worden”, zo zegt BBL. “Een aanscherping van de normering van uitstoot van methaan en lachgas is vereist om een omslag te realiseren. Deze normering dient ook te gelden voor geïmporteerde dierlijke producten. Het model van de nutriëntenemissierechten, maar dan gebaseerd op CO2-equivalente emissies, kan als instrument gebruikt worden om de uitstoot van de veestapel te doen dalen. Tegelijk moeten individuele bedrijven de kans tot uitbreiding kunnen verwerven via handel in of overdracht van emissierechten.”
"De transitie is eigenlijk wereldwijd al ingezet", zegt beleidsmedewerker Mathias Bienstman. "En ze bestaat uit drie revoluties: de eerste is de technologische die maakt dat er goede alternatieven zijn voor de fossiele brandstoffen. Ten tweede is er het engagement van vele beleidsmakers die het klimaatakkoord in Parijs hebben ondertekend en ten slotte is er de cultuurverandering of de mentaliteitswijziging: je merkt dat mensen er meer en meer van overtuigd zijn dat olie het nieuwe roken is, ze hebben door dat fossiele brandstoffen zo schadelijk zijn voor de natuur als het roken is voor de gezondheid van het menselijk lichaam."
Lees de publicatie hier.
Bron: eigen verslaggeving/Belga