Nederlandse regering lapt Scheldeverdrag aan zijn laars
nieuwsDe nieuwe Nederlandse premier, Mark Rutte, blijft erbij dat de Hedwigepolder in Zeeuws-Vlaanderen niet ontpolderd wordt. Hij zei dat tijdens een debat in het Nederlands parlement over het regeerprogramma van zijn kabinet. De Tijd schrijft dat Nederland daarmee terugkomt op de afspraken die in 2005 met het Vlaams Gewest zijn gemaakt in het Scheldeverdrag.
In het Scheldeverdrag staat dat de dijken rond de Hedwigepolder afgegraven worden om het landbouwgebied terug te geven aan de Westerschelde. Deze maatregel was nodig als natuurcompensatie voor de verdiepingen van de vaargeul in de Westerschelde. Die wordt uitgevoerd met het oog op de ontwikkeling van de haven van Antwerpen, maar tast anderzijds wel de flora en fauna in de Westerschelde aan. Europese richtlijnen bepalen dat zulke schade elders gecompenseerd moet worden.
Drie weken geleden bleek al dat de nieuwe regering op de plannen voor de ontpoldering wou terugkomen. In het regeerakkoord van de rechtse coalitie stond dat de Hedwigepolder intact moest blijven. Na een bezoek aan ambtgenoot Leterme in Brussel, leek Rutte toch weer aan te sturen op ontpoldering. Leterme zei toen dat het Nederlandse kabinet zich zou houden aan de bepalingen uit het Scheldeverdrag. Rutte kreeg vervolgens in Den Haag het verwijt dat hij geen duidelijkheid bracht.
Deze week liet Rutte er in de Tweede Kamer geen twijfel over bestaan dat hij blijft bij de afspraken uit het regeerakkoord over het schrappen van de ontpoldering. Volgens Rutte bevat het Scheldeverdrag een mogelijkheid om terug te komen op de beloften over de ontpoldering van de Hedwigepolder. "Ik hou me aan het verdrag waarin staat dat partijen bij elkaar te rade kunnen gaan bij nieuwe inzichten. Wij vinden het noodzakelijk te kijken naar alternatieven."
Vorig jaar brak een diplomatieke rel uit tussen Nederland en Vlaanderen toen Nederland ook al de plannen voor ontpoldering wou schrappen. De verdieping van de Westerschelde kwam stil te liggen na een uitspraak van de Raad van State in Den Haag. Het gerechtelijk college oordeelde dat de baggerwerkzaamheden niet konden doorgaan als er geen sprake was van natuurcompensatie overeenkomstig de Europese richtlijnen.
De Nederlandse regering lijkt er nu van uit te gaan dat het schrappen van de ontpoldering van de Hedwigepolder aan Vlaamse zijde minder gevoelig ligt. De verdieping van de Westerschelde is ondertussen immers uitgevoerd. De onderhandelingen met Vlaanderen zullen gevoerd worden door Rutte zijn staatssecretaris voor Landbouw, de christendemocraat Henk Bleker. Hij liet eerder al blijken een fervent tegenstander te zijn van het opofferen van landbouwgrond voor natuurdoeleinden.
Bron: De Tijd