Klimaatverandering bedreigt Vlaamse vlinders
nieuwsTegen 2080 zal de gemiddelde temperatuur in Europa met 2,5 tot 4,1 graden gestegen zijn. Daardoor zou tot 95 procent van het verspreidingsgebied van 70 vlindersoorten te warm worden om er nog te overleven. "De gebieden waar die vlinders wel nog kunnen voorkomen vind je dan verder in het noorden. In theorie zouden de vlinders dus mee kunnen verhuizen, maar zo eenvoudig is het niet altijd. We verwachten dat die verhuis wel zal lukken voor grotere soorten die ver kunnen vliegen, maar heel wat vlinders vliegen slechts enkele honderden meters", legt Wouter Vanreusel van Vlinderwerkgroep Natuurpunt uit.
"Vlinders hebben bovendien meer nodig dan enkel het geschikte klimaat", benadrukt hij nog. "Het leefmilieu moet goed zijn, ze moeten een koude winter kunnen overleven, er liggen steden of industriegebieden op hun weg naar het noorden. We pleiten daarom voor verbinding tussen grotere eenheden natuur". Volgens de Climate Risk Atlas auteurs is een ingrijpende klimaatverandering onvermijdelijk en hangt de graad van biodiversiteitsverlies alleen nog af van hoe snel we reageren op deze nieuwe bedreiging. Het aantal vlinders is al enorm teruggelopen in Europa na jaren van habitatverlies en veranderende bos- en landbouwpraktijken, luidt het.
De gevolgen van de klimaatverandering zijn nu al merkbaar in onze streken, zegt Natuurpunt nog. Zo maakt de vroeger algemene, kleine vos nu nog minder dan 1 procent van alle dagvlinderwaarnemingen uit. En slechts 8 procent van alle deelnemers aan de jaarlijkse tuinvlindertelling zag nog een citroenvlinder in zijn tuin.
De Climatic Risk Atlas of European Butterflies bekijkt het effect van klimaatverandering op de verspreiding van dagvlinders. Het boek is gebaseerd op het werk van tientallen wetenschappers uit heel Europa. Zij hebben modellen van klimaatverandering toegepast op data verzameld door tienduizenden vrijwilligers.
Meer informatie: Waarnemingen door Natuurpunt
Bron: Belga