nieuws

Hoogste en laagste melkprijs in EU verschilt 13,8 euro

nieuws
De Nederlandse landbouworganisatie LTO heeft samen met European Dairy Farmers voor de elfde keer een internationale melkprijsvergelijking gemaakt. In 2010 zijn de berekende melkprijzen van 17 Europese zuivelondernemingen gemiddeld gestegen met 15,1 procent naar 31,52 euro per 100 kg. Milcobel staat zevende genoteerd.
8 juli 2011  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:15

De Nederlandse landbouworganisatie LTO heeft samen met European Dairy Farmers voor de elfde keer een internationale melkprijsvergelijking gemaakt. In 2010 zijn de berekende melkprijzen van 17 Europese zuivelondernemingen gemiddeld gestegen met 15,1 procent naar 31,52 euro per 100 kg. Het verschil tussen de hoogste (€ 39,07) en de laagste melkprijs (€ 25,26) is nog steeds groot. Milcobel staat zevende genoteerd.

Het gaat niet om een vergelijking van de gemiddeld uitbetaalde melkprijzen door zuivelverwerkers. De gemiddeld door een zuivelonderneming uitbetaalde melkprijs is immers afhankelijk van onder meer de werkelijke samenstelling, kwaliteit en hoeveelheid van de geleverde melk. De melkprijsvergelijking rekent daarentegen met 'standaardmelk' en kijkt welke prijs een melkveehouder daar in 2010 voor zou ontvangen hebben wanneer de melk aan 17 verschillende Europese zuivelverwerkers geleverd was. De prijzen zijn exclusief BTW, af boerderij en inclusief nabetaling.

Wat in het oog springt, is dat in 2010 het verschil tussen de hoogste en de laagste melkprijs (25,26 euro bij het Britse First Milk) maar liefst 13,81 euro per 100 kg melk bedraagt. Dat verschil is in 2010 overigens wel afgenomen. Opvallend is ook dat de berekende melkprijs van de koploper, het Finse Hämeenlinnan Osuusmeijeri, dat theoretisch 39,07 euro uitbetaalt, als enige is gedaald (-1,2%).

De top drie wordt voorts aangevoerd door het Italiaanse Granarolo (€ 34,92) en het Deense Arla Foods (€ 33,38). Nederlands grootste zuivelcoöperatie FrieslandCampina is in 2010 opgeschoven van de negende naar de vierde plaats. De uitbetaalde prijs steeg met 6,60 euro naar 32,82 euro per 100 kg melk (+ 25,2%). DOC Kaas klom op van plaats 14 naar de vijfde plaats: de uitbetalingsprijs liep op naar 32,41 euro (+38,1%). De melkprijs van DOC Kaas is hiermee de grootste stijger van alle 17 zuivelbedrijven.

De nummers drie tot en met tien ontlopen elkaar niet veel. Na de Franse zuivelverwerker Danone (€ 32,2) op stek zes, staat de Belgische firma Milcobel op plaats zeven met een berekende melkprijs voor 2010 van 31,96 euro. De melkprijs van Milcobel is ten opzichte van 2009 in 2010 meer dan gemiddeld gestegen (+26,6%). Een groot deel van de melk wordt door Milcobel verwerkt tot industriële producten (melkpoeder, boter en kaas), die in 2010 in prijs zijn gestegen. Mede door de in Frankrijk gehanteerde systematiek van melkprijsaanbevelingen zijn de Franse melkprijzen duidelijk minder gestegen dan gemiddeld. De Franse zuivelondernemingen zijn daardoor gedaald op de ranglijst.

Niet alleen in Europa maar ook elders in de wereld zijn de melkprijzen vorig jaar fors gestegen. Zo heeft het Nieuw-Zeelandse Fonterra een record melkprijs betaald. Voor het eerst sinds de start van de LTO-melkprijsvergelijking is de berekende melkprijs van Fonterra (€ 30,05) zelfs hoger dan die van een aantal Europese ondernemingen, wat te danken is aan de forse waardestijging van de Nieuw-Zeelandse dollar. Na het dal in 2009 hebben ook de melkprijzen in de Verenigde Staten zich in 2010 goed hersteld.

Door de hervormingen in het Europees landbouwbeleid fluctueren de prijzen sinds 2007 veel meer dan daarvoor. Daarom is continuïteit voor melkveehouders belangrijker geworden dan de gemiddelde melkprijs van één jaar. De meerjarentabel in het rapport, met de gemiddeld uitbetaalde melkprijs sinds 1999, is dan ook de belangrijkste informatiebron voor melkveehouders. Waar in 2009 de gemiddelde melkprijs stokte bij 27,38 euro, is dat vorig jaar gestegen naar 31,52 euro, zo blijkt.

"Na het diepe dal van eind 2008 en begin 2009 was 2010 het jaar van een krachtig prijsherstel", bevestigt Siem-Jan Schenk, voorzitter van de LTO-vakgroep Melkveehouderij. "De grote, voortdurende vraag vanuit opkomende economieën zoals China, India en Brazilië droeg hier stevig toe bij. Ook de grote kaasexport naar Rusland was voor de Europese melkveehouderij van groot belang."

Meer info: LTO-Internationale Melkprijsvergelijking

Bron: LTO-Internationale Melkprijsvergelijking

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek