Hoevewinkel bezorgt boer extra winst
nieuwsDoor de voedselcrisissen van de afgelopen jaren kampt de Vlaamse landbouwsector met economische problemen. Een flink aantal boeren zocht naar andere manieren om de inkomsten op peil te houden en vond een oplossing in de rechtstreekse verkoop van hoeveproducten. De boer verkoopt daarbij zijn verse of verwerkte producten (aardappelen, kaas, yoghurt of ijs) op zijn hoeve aan de klant.
Een schot in de roos, zo blijkt uit een onderzoek van de landbouwjournalist Luc Busschaert. Over de laatste drie jaar steeg de omzet van de hoeveverkoop gemiddeld 23 procent per jaar. De gezamenlijke omzet in 2003 wordt geraamd op zo'n 210 miljoen euro. Intussen heeft een kwart van de Belgen de weg naar ,,de boer'' gevonden.
,,Na de voedselcrisissen zie je dat de consument weer op zoek gaat naar individueel contact met de voedselproducent. De persoonlijke interactie geeft de klant het gevoel dat de veiligheid van de producten gegarandeerd is'', zegt Luc Andries, verantwoordelijke distributie bij de middenstandsorganisatie Unizo. ,,Bovendien heeft de hoeveverkoop de troef van het belevingselement. Mensen fietsen op zondagmiddag met hun kinderen naar de boerderij en kopen hun verse boter tussen de koeien. Zo'n ervaring kan een supermarkt natuurlijk niet bieden.''
Toch denkt Unizo niet dat de hoeveverkoop nog sterk zal stijgen. ,,De hoeveproducten zijn geschikt voor speciale gelegenheden, maar we merken dat veel consumenten voor hun dagelijkse boodschappen toch kiezen voor het gemak van de grote supermarkten. Daar kunnen ze al hun aankopen in één keer afwerken. Om die reden zal de boerderijverkoop waarschijnlijk nooit een groot marktaandeel kunnen afsnoepen.''
Bron: Belga/Het Nieuwsblad
Bron: Belga/Het Nieuwsblad