Grondwaterpeil herstelt zich deels na neerslag in juli, maar blijft laag in noord en west
nieuwsNa vijf droge maanden was juli 2025 een normale maand wat neerslag betreft. Hierdoor zijn er begin augustus minder lage tot zeer lage grondwaterstanden in Vlaanderen. “Maar in het noorden en het westen blijft de toestand toch laag tot zeer laag voor de tijd van het jaar”, meldt de Vlaamse Milieumaatschappij (VMM).
In minder dan de helft (45%) van de meetlocaties in Vlaanderen blijft het grondwaterpeil op "laag tot zeer laag" niveau staan. Een derde tekent dan weer een "normaal" grondwaterpeil op, terwijl 23 procent van de locaties "hoge tot zeer hoge" grondwaterstanden meet.
Wel zijn er opmerkelijke verschillen tussen de verschillende regio's in Vlaanderen. In het westen en noorden blijft de toestand laag tot zeer laag voor de tijd van het jaar. In het oosten van Vlaanderen daarentegen is het beeld gemengder en variëren de grondwaterstanden van laag tot hoog.
Verdubbelde debieten
Ook het debiet van de onbevaarbare waterlopen is door de regen in juli gestegen, vaak gaat het zelfs over een verdubbeling van de waarden, rapporteert VMM. In 69 procent van de meetstations is er sprake van "normale" waarden voor de tijd van het jaar. Vorige maand was dat maar 35 procent. Bijna een kwart van de meetplaatsen vertonen nu "lage tot zeer lage" waterloopdebieten, tegenover 65 procent vorige maand. In 8 procent van de stations is zelfs sprake van "hoge tot zeer hoge waterdebieten". "Het Dijle- en Denderbekken vertonen nog steeds lage waarden en het Netebekken vertoont zelfs zeer lage waarden", aldus nog de VMM.
Juli was geen abnormale maand
VMM meldt dat de neerslaghoeveelheid in juli binnen de normale grenzen bleef. Het KMI registreerde 80,6 mm neerslag in Ukkel, zo'n vijf procent meer dan normaal. Het VMM-pluviometernetwerk mat dan weer een iets minder gunstig gemiddeld neerslagtotaal van 68,7 mm, zo'n tien procent minder dan kan verwacht worden voor de maand juli.

Bron: Eigen berichtgeving