Europese plannen verontrusten Belgische vissers matig
nieuwsLuc Corbisier, directeur van de Oostendse Rederscentrale, stelt dat de drastische plannen hun oorzaak vinden in het gebrek aan inspanningen de voorbije jaren. Europa heeft al jaren een programma om de vissersvloot binnen de perken te houden, maar volgens Corbisier hebben een aantal EU-lidstaten de regels aan hun laars gelapt. Daardoor is er nu een overcapaciteit en moet er drastisch worden ingegrepen.
De Belgische vissers vragen zich wel af of echt zo drastisch moet worden ingegrepen. Wetenschappelijke rapporten spreken inderdaad over drastische verminderingen in de visbestanden, maar bijvoorbeeld het Belgische vangstquotum voor kabeljauw was dit jaar al op drie maanden tijd opgehaald.
Corbisier geeft wel toe dat het Europese beleid de afgelopen jaren te veel een koehandel was om zo hoog mogelijke quota binnen te halen. Het nieuwe systeem zou daarin verbetering kunnen brengen. Voor België maakt het sowieso niet zoveel uit. Onze vangstquota zijn de voorbije twee jaar al telkens teruggeschroefd en de capaciteit van de schepen is al geblokkeerd. De vermindering van het aantal schepen (momenteel nog 148) zou dan ook beperkt moeten zijn.
De plannen van de Europese Commissie om het aantal visserschepen met een 8.600 te verminderen, waardoor tienduizenden vissers ander werk moeten zoeken, wekken hevige reacties los. In Frankrijk, Italië, Spanje en Portugal zijn die reacties negatief. Verscheidene ministers hebben al gesteld dat zij de voorstellen zullen bekampen, en minstens een sterke aanpassing eisen. De Zweedse minister en de milieuorganisatie WWF feliciteren dan weer commissaris voor Visserij Franz Fischler. De verantwoordelijke minister in België, Vlaams minister voor Landbouw Vera Dua, heeft nog niet gereageerd.
Bron: Belga