Europese ministers buigen zich over visquota
nieuwsDe Europese ministers van Visserij hebben in Brussel de onderhandelingen aangevat over de hoeveelheid vis die volgend jaar gevangen mag worden. Onder het motto "Take from the big, give to the small" voerde Greenpeace samen met kleinschalige vissers actie tegen overbevissing. De EU-Commissie wil dat tegen 2015 alle visbestanden op duurzame wijze bevist worden en bepleit daarom lagere quota.
Greenpeace en de kleinschalige vissers vragen aanpassingen in het visserijbeleid om overbevissing aan te pakken. De actievoerders, die papieren bootjes uitdeelden aan de onderhandelaars, willen dat er quota komen die voorrang geven aan de meest duurzame vissers. "De EU moet een einde maken aan de subsidies voor grote schepen die verantwoordelijk zijn voor overbevissing", zegt Greenpeace.
Traditioneel komen de visserijministers in december bijeen om de maximaal toegestane visvangst (TAC's) voor het volgende jaar vast te leggen. De Europese Commissie dringt aan op lagere TAC's voor heel wat soorten. Voor sommige bestanden kabeljauw en tong wil de Commissie wel hogere TAC's toestaan.
Naast duurzame vangstniveau's voor alle soorten streeft EU-commissaris voor Visserij Maria Damanaki naar een 'aanlandverplichting' voor alle bijvangst. Afhankelijk van de vissoort waarop de boten jacht maken, wordt 10 tot 50 procent van de vangst terug in zee geworpen, de zogenaamde bijvangst. Dat weet De Morgen.
De Belgische visserij doet voornamelijk aan gerichte visserij op tong en schol in de Noordzee, het Kanaal, de Ierse Zee en de Golf van Biskaje. In de Ierse Zee gaat het heel slecht met de bestanden en daar wil de Commissie de TAC met 80 procent laten dalen. "Dat is zeer uitzonderlijk", zo legde wetenschappelijk medewerker Willy Vanhee van het ILVO uit in het VRT-radioprogramma De Ochtend. Elders gaat het behoorlijk goed met de bestanden tong en schol.
Bron: Belga/De Morgen
Beeld: Greenpeace