EU start procedure tegen Nederland om Hedwigepolder
nieuwsDe Europese Commissie start een procedure bij het Europees Hof van Justitie omdat de Nederlandse regering de Hedwigepolder nog altijd niet onder water heeft gezet. Dat melden verschillende Nederlandse media en is aan persagentschap Belga bevestigd door de woordvoerder van EU-commissaris Janez Potocnik. Die laat ook verstaan dat Nederland zich niet mag verschuilen achter het feit dat de regering ontslagnemend is.
Europa vraagt al langer dat Nederland haar afspraken rond het ontpolderen van de Hedwigepolder nakomt. Nu start de Commissie een inbreukprocedure. Nederland krijgt twee maanden de tijd om de huidige situatie te verklaren tegenover de Europese Commissie. Als er geen bevredigende uitleg komt, dan kan Nederland een nieuwe vraag krijgen (een zogenaamde 'Reasoned Opinion') om toch de nodige maatregelen te nemen. Daarvoor zou Nederland opnieuw twee maanden de tijd krijgen.
Pas wanneer dat antwoord van de Nederlandse regering opnieuw niet zou voldoen, stapt de Commissie naar het Hof van Justitie. In de Nederlandse media is sprake van mogelijke miljoenenboetes. "Maar daarvoor is het veel te vroeg. Het kan nog jaren duren voor zo'n boetes opgelegd worden", legt de woordvoerder van Potocnik uit. Zo riskeert Nederland wellicht pas een boete als het ook de uitspraak van het Hof van Justitie naast zich zou neerleggen.
Dat de Nederlandse regering ontslagnemend is, mag volgens Potocnik "geen excuus zijn om niks te doen". "De Nederlandse regering kent ons standpunt over de Hedwigepolder al langer. Dat de regering nu ontslagnemend is, is geen reden om niks te doen. De regering neemt ook beslissingen op andere vlakken, dus kan het ook in dit dossier actie ondernemen", zo stelt de woordvoerder van de Europese milieucommissaris.
Ruim een week geleden besliste de Vlaamse regering al een geschillenprocedure op te starten omdat Den Haag gemaakte afspraken niet zou nakomen. Open Vld reageert tevreden op het feit dat ook de Europese Commissie een juridische procedure start tegen Nederland in het dossier van de Hedwigepolder.
"De Scheldeverdragen zijn er om nageleefd te worden. De afgesproken natuurcompensatie in de Westerschelde moet er komen, dit is cruciaal voor de toekomst van de Antwerpse haven. We wachten hier nu al zeven jaar op, het was dus absoluut tijd dat de Commissie haar verantwoordelijkheid nam", aldus Philippe De Backer en Annick De Ridder, respectievelijk Europees en Vlaams parlementslid voor Open Vld.
Bron: Belga