nieuws

Boze groenteboeren blokkeren fabriek Greenyard in Staden

nieuws

Een groep boeren heeft vandaag de fabriek van groenteverwerker Greenyard Frozen in Westrozebeke geblokkeerd. De groenteboeren, die met tientallen tractoren afkwamen, zijn laaiend over de prijsvoorstellen van de fabriek. Greenyard zou prijsvoorstellen tot min twintig procent hebben gedaan. Greenyard zelf was niet beschikbaar voor commentaar.

Vandaag VILT-redactie
Lees meer over:
greenyard protest

Naar schatting 150 West-Vlaamse groenteboeren blokkeerden woensdagvoormiddag met hun tractoren de fabriek van groenteverwerker Greenyard Frozen in Westrozebeke, een deelgemeente van Staden. Het protest had de dagen ervoor vorm gekregen op de landbouwbeurs Agro Expo. De boeren zijn laaiend over de prijsvoorstellen die Greenyard heeft gedaan voor het komende seizoen.

Op haar beursstand in Roeselare stak de coöperatieve telersvereniging Ingro haar frustratie al niet onder stoelen of banken. “Hoewel met meerdere afnemers al evenwichtige akkoorden zijn bereikt, blijven sommige partijen aandringen op verdere prijsverlagingen. Voor ons, telers verenigd binnen Ingro, is dat onaanvaardbaar”, was te lezen op een plakkaat op de beursstand.

greenyard protest2

Blijkbaar is Greenyard een van de verwerkers met lage prijsvoorstellen. “Voor sommige groenten hebben ze prijsvoorstellen gedaan die 15 tot zelfs 20 procent lager liggen dan vorig jaar. Daarbij schermen ze ook met het feit dat de productiekosten dit jaar zouden dalen. Dat laatste is een pertinente onwaarheid. De kosten stijgen juist; een sterke prijsdaling is dan ook onaanvaardbaar”, vertelt Danny Metsu, groenteteler uit Vlamertinge.

Metsu was een van de telers die de fabriek van Greenyard blokkeerde. “Als het nodig is, zullen we onze acties uitbreiden, maar hopelijk komt het er niet van en kunnen we een constructief gesprek voeren”, aldus de teler, die spreekt van een “spontane actie van Greenyard-telers”.

Groenteteler Stephan Obin (35) uit Kortemark vertelt aan VRT NWS zijn verhaal. De teler ziet zijn kosten stijgen terwijl de teeltrisico's toenemen. " En net nu wil men een sterke prijsdaling voor industriegroenten doorvoeren. De voorgestelde prijs is erg schamel, terwijl de risico's op teeltmislukkingen steeds groter worden. Voor ons is dat onaanvaardbaar.  We moeten een financiële buffer kunnen opbouwen om dat te overbruggen, maar met deze prijzen is dat niet haalbaar."

VILT contacteerde Greenyard, maar kreeg hier geen reactie.

Ingro over voorgestelde prijsverlagingen: “Ze knijpen de boeren uit.”
Uitgelicht
De onderhandelingen over de contractprijzen voor industriële groenteteelt lopen moeizaam. “Sommige fabrieken proberen misbruik te maken van de situatie en bieden prijsverlagin...
gisteren Lees meer

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek