"Vlaanderen pakt visserijcontrole goed aan"
nieuwsDe Europese visserijministers beslisten twee maanden geleden om voortaan strenger toe te zien op de naleving van de visquota. De nieuwe controleverordening zal weinig impact hebben op de manier waarop de visserijcontrole in Vlaanderen is georganiseerd. Dat heeft Vlaams visserijminister Kris Peeters geantwoord op een vraag van Bart Tommelein (Open Vld).
De nieuwe verordening is een gevolg van de kritiek van de Europese Rekenkamer op de huidige controles. Die zijn volgens dat rekenhof niet alleen duur, maar ook niet efficiënt genoeg. De lidstaten afzonderlijk voeren op dit ogenblik verschillende controles uit, en dat leidt tot oneerlijke concurrentie en bovendien ook tot bijkomende druk op de visbestanden. In de toekomst moet het Europese Visserij Controle Agentschap meer macht krijgen.
Lidstaten die zich niet aan de regels houden, zullen minder financiële middelen ontvangen. Voor de vissers zelf komt er een systeem met strafpunten. Wie meermaals een overtreding begaat, dreigt zijn vergunning te verliezen. De nieuwe verordening is van toepassing vanaf 1 januari 2010, maar voor een aantal nieuwigheden moeten eerst nog uitvoeringsbepalingen goedgekeurd worden. Die komen er allicht pas in 2011.
Kris Peeters is ervan overtuigd dat de nieuwe verordening geen grote hindernis is voor Vlaanderen. Vandaag wordt de visserijcontrole onder andere uitgevoerd door een inspectiecel die verbonden is aan de dienst Zeevisserij van het Departement Landbouw en Visserij. Die cel bestaat uit zes voltijdse ambtenaren, die over vaststellings- en opsporingsbevoegdheden beschikken. Voor de opvolging van de quota zijn daarbovenop nog een viertal mensen tewerkgesteld op de dienst.
De controleambtenaren treden op in de vissershavens en vismijnen, op zee en in de lucht. Ze hebben daarbij toegang tot het satellietvolgsysteem voor vissersvaartuigen. In de havens ten slotte wonen ze op geregelde tijdstippen het lossen bij van de vangsten, met de nodige aandacht voor het correct invullen van de logboeken. De invoering van een elektronisch logboek moet op korte termijn de kwaliteit van de dataverzameling vergroten en de administratieve rompslomp verminderen.
Ook de politie te water en federale controlekorpsen hebben controletaken, en recent werd binnen de douane een maritieme brigade opgericht, die ook de controle van de zeevisserij onder haar takenpakket heeft. "De onderlinge samenwerking tussen de verschillende controlediensten is goed tot zeer goed te noemen", zegt Peeters. "Er is regelmatig overleg op beleids- en operationeel niveau".
Vlaanderen toont zich ook actief op het vlak van internationale samenwerking. Jaarlijks worden een viertal gemeenschappelijke acties van een tweetal weken uitgewerkt in de zuidelijke Noordzee en het oostelijke Kanaal. Het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Nederland en ons land nemen daaraan deel. Daarbij wordt gewerkt met inspectieploegen van verschillende nationaliteiten om in de diverse kustwateren te kunnen optreden. "Op die manier wordt de pakkans vergroot en is iedereen gelijk voor de wet", aldus de minister-president.