Veestapel stoot meer fijn stof en methaan uit in 2020
nieuwsWanneer het huidige beleid wordt voortgezet, verwachten de onderzoekers dat er aanzienlijk minder ammoniak zal worden uitgestoten in vergelijking met 2006. Het strengere mestbeleid en de verplichte emissiearme stallen beïnvloeden de ammoniakuitstoot positief. Minder gunstig is dat bij ongewijzigd beleid de methaanemissie zal toenemen door de hogere melkproductie per koe. De scharrelpluimveestallen zullen dan weer leiden tot een hogere concentratie fijn stof in de lucht.
De studie weegt ook een aantal beleidsmaatregelen tegen elkaar af. Wanneer de Europese Unie ervoor zou kiezen om de uitstoot te begrenzen door verhandelbare rechten in stikstof en fosfaat voor de hele veehouderijsector in te stellen, dan heeft dit als groot nadeel dat de intensieve veehouderij het vermoedelijk moet afleggen tegen de melkveehouderij. Als volumemaatregelen gelijk worden verdeeld over de verschillende sectoren, zou dat economisch minder efficiënt zijn.
Pakketten van technische maatregelen lijken economisch het beste alternatief om de uitstoot te beperken. Lastig daarbij is dat de uitkomst moeilijk te sturen valt omdat die onder andere afhankelijk is van de extra kosten van de maatregelen en het effect daarvan op de productie en het aantal dieren dat gehouden wordt in een sector. Er van uitgaan dat de landbouw deze kosten kan doorrekenen aan de afnemers, is volgens de onderzoekers een verkeerde inschatting. Dat is maar zeer beperkt mogelijk omdat de Nederlandse landbouwsector en in het bijzonder de intensieve veehouderij produceert voor de Europese en wereldmarkt, luidt het.
Meer informatie: Nationale emissieplafonds 2020. Impact op de Nederlandse landbouw en visserij.