nieuws

Sannen bepleit voedselzekerheid voor Noord en Zuid

nieuws
Voedselzekerheid en -veiligheid laat je niet zomaar over aan een globale liberalisering. Ontwikkelingslanden hebben het recht een eigen voedselproductie op te bouwen. Wat niet betekent dat wij onze markt moeten laten overspoelen door landbouwproducten die niet aan onze Europese sociale en milieunormen voldoen. Dat zei Vlaams minister van Landbouw en Ontwikkelingssamenwerking Ludo Sannen op een Informele Raad van landbouwministers in het Italiaanse Taormina. Getuigenissen uit Indonesië en Brazilië bevestigden het belang van marktafscherming voor kwetsbare plattelandsregio's.
24 september 2003  – Laatst bijgewerkt om 4 april 2020 14:28
Voedselzekerheid en -veiligheid laat je niet zomaar over aan een globale liberalisering. Ontwikkelingslanden hebben het recht een eigen voedselproductie op te bouwen. Wat niet betekent dat wij onze markt moeten laten overspoelen door landbouwproducten die niet aan onze Europese sociale en milieunormen voldoen. Dat zei Vlaams minister van Landbouw en Ontwikkelingssamenwerking Ludo Sannen op een Informele Raad van landbouwministers in het Italiaanse Taormina.

Dit standpunt werd bekrachtigd door alle Europese landbouwministers en door een aantal getuigenissen uit het Zuiden. De Indonesische landbouwminister Bungaran Saragih stelde dat ontwikkelingslanden hun eigen landbouwproductie moeten kunnen ontwikkelen door hun markt af te schermen voor de eigen basisproducten. Pas dan kunnen honger en armoede uit de wereld verdwijnen, zo klonk het. Indonesië is lid van de G90, een groep landen die vooral pleiten voor voedselzekerheid.

Vanuit Brazilië kwam een sterk pleidooi voor de ontwikkeling van de eigen voedselzekerheid. Een derde van de Brazilianen lijdt honger. President Lula wil dat in vier jaar tijd alle Brazilianen driemaal per dag een maaltijd zouden kunnen nuttigen. Brazilië maakt deel uit van de G21, ontwikkelingslanden die vooral exportmogelijkheden eisen.

Minister Sannen pleit er nu voor dat de Europese Commissie zo vlug mogelijk akkoorden sluit met de minst ontwikkelde landen om tot landbouwakkoorden te komen. "Europa moet akkoorden sluiten om honger en armoede te bannen zonder de eigen voedselveiligheid en -kwaliteit te ondergraven. Voedselproductie is nodig in het Noorden en in het Zuiden", besluit de minister.

Lees ook: geVILT: "Jammer dat de boer geen plaats kreeg in Cancun" Zo gezegd: "Bewaken van voedselsouvereiniteit moet plicht worden"

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek