"FAO-richtlijnen doorbraak in strijd tegen honger"
nieuwsTwee jaar lang werd over de teksten onderhandeld door een intergouvernementele werkgroep binnen de FAO. De richtlijnen bieden regeringen beleidsinstrumenten waarmee ze het recht op voedsel in eigen territorium en in hun internationale activiteiten kunnen realiseren. "Maar het is ook een middel om regeringen die niets doen in de strijd tegen honger aan te pakken", aldus Windfuhr.
Vele regeringen waren bij aanvang gekant tegen een tekst over het recht op voedsel. "Nog steeds vrezen sommige regeringen dat ze hun beleid zullen moeten bijsturen, doordat burgers hun rechten zullen beginnen opeisen", luidt het. "Maar die beleidsveranderingen zijn juist cruciaal, willen we de komende jaren de honger drastisch terugschroeven".
Wel zijn een aantal gevoelige passages in de richtlijnen zwak uitgedrukt. Er is dan sprake van "Saten worden uitgenodigd", "zouden moeten", "indien van toepassing". Eind november zal de Raad van de FAO de tekst finaal bekrachtigen. In ons land verbinden Vredeseilanden en FIAN-Belgium er zich toe om de richtelijnen op te volgen, zodat ze geen holle doos worden.