EU-parlementair hekelt lage lonen Duitse vleesindustrie
nieuwsDe Duitse vleesexport is het voorbije decennium meer dan verdubbeld in tegenstelling tot de trend in andere lidstaten. Europees parlementslid Ivo Belet (EVP-fractie) schrijft dit toe aan de lage lonen in de Duitse vleesindustrie en het ontbreken van een minimumloon. De Europese Commissie heeft naar eigen zeggen nog geen inbreuken aangetroffen op de EU-wetgeving.
De lage lonen hebben de Duitse vleesindustrie zo competitief gemaakt dat in slachthuizen in de omringende landen lonen en arbeidsplaatsen onder druk komen te staan. EU-parlementslid Ivo Belet constateert dat slachthuizen zelfs verhuizen naar Duitsland.
Het ligt volgens Belet voor de hand dat de loonpolitiek van één lidstaat het functioneren van de interne markt negatief beïnvloedt. "De Duitse vleesindustrie doet meestal beroep op tijdelijke werkkrachten, schijnzelfstandigen of arbeiders die tewerkgesteld worden door onderaannemers aan lonen van amper drie tot negen euro per uur."
Het Belgisch europarlementslid vroeg de Europese Commissie of de lage-lonen-politiek van Duitsland verenigbaar is met de interne markt en met de principes van de internationale arbeidsorganisatie ILO. Belet hoopte van de Commissie ook te vernemen dat er maatregelen op stapel staan om de socio-economische problemen in de buurlanden op te vangen.
De Europese Commissie volgt de ontwikkelingen in de Duitse vleessector op de voet, maar heeft tot dusver geen inbreuken op de EU-wetgeving vastgesteld. Aangezien Duitsland geen minimumloon hanteert, kan de vleesindustrie te lage lonen niet verweten worden. De Commissie heeft bij Duitsland al wel aangedrongen op de invoering van minimumlonen en loonstijgingen die in lijn liggen met de productiviteitsstijgingen.