Boerenorganisaties pleiten voor eerlijke handel
nieuwsRecente gebeurtenissen op de wereldmarkten van koffie en rijst hebben aangetoond dat vrijhandel in de landbouw nauwelijks werkt. "De wereldmarkten voor landbouwproducten zijn een vergaarbak voor overschotten", zegt Boerenbond-voorzitter Noël Devisch. "Als die wereldmarkten straks de landbouw in alle continenten moeten oriënteren, stevenen we regelrecht af op catastrofes. Er zijn heel wat aanduidingen dat veeleer aanbodbeheersing deel moet gaan uitmaken van de duurzame oplossing waarnaar de WTO-landen op zoek zijn".
ABS-voorzitter Camiel Adriaens vraagt zich af wat er zal gebeuren wanneer boeren her en der in de wereld niet langer kostendekkend zullen kunnen produceren: "De voedselveiligheid, voeselkwaliteit én voedselzekerheid zullen in het gedrang komen. Niet alleen de familiale landbouw in Noord en Zuid, maar ook de consumenten moeten zich ongerust maken over de intenties van de WTO om de handel in landbouwproducten te liberaliseren". Adriaens rekent er op dat de Belgische en zuiderse landbouworganisaties niet alleen staan met hun stem. "Het zou me niet verbazen als er in Cancun geen consensus wordt bereikt", aldus de ABS-voorzitter.
Jean-Pierre Champagne, secretaris-generaal van de Waalse boerenorganisatie FWA, is blij dat de Belgische landbouworganisaties vandaag aan een gemeenschappelijk project bouwen met steeds meer boeren uit de Derde Wereld. Alleen de samenwerking met boeren uit landen van de Cairns-groep schiet voorlopig nog niet op. "Wij hebben er dan ook resoluut voor gekozen om geen beleidsvoorstellen te ondersteunen die vrijwel uitsluitend groothandelshuizen en multinationals bevoordelen. Wij hebben oog voor de landbouwgezinnen die achter deze handel schuilgaan", besluit Champagne.
Lees ook: 21/8/03: Breed front tegen free trade-discours in WTO 21/8/03: "Arme boeren hebben recht op protectionisme"