Belgische zuivelindustrie ontevreden met EU-zuivelplan
nieuwsDe voorstellen van de Europese Commissie vormen geen oplossing voor het kernprobleem in de zuivelsector, namelijk de sterk toegenomen prijsvolatiliteit. Bovendien vormt het simultaan streven naar lage prijzen voor de consument en hogere prijzen voor de melkveehouders een bedreiging voor de zuivelindustrie. Dat stelt BCZ, de Belgische Confederatie van de Zuivelindustrie.
Volgens BCZ zijn de extreme prijsschommelingen het probleem in de zuivelsector want de gemiddelde melkprijs ligt in de periode 2007-2010 met 31 euro per 100 liter twee euro hoger dan in 2003-2006, de periode voor de crisis. “In de voorstellen van de Commissie is geen oplossing voor de prijsvolatiliteit te bespeuren”, betreurt BCZ.
Bovendien stimuleren de voorstellen volgens BCZ het korte termijn denken los van de economische realiteit. “De zuivelindustrie kan leven met de uitzondering op de concurrentiewetgeving zodat melkveehouders gezamenlijk over de melkprijs kunnen onderhandelen, dit is nu al mogelijk”, zegt BCZ. “Men verlaat evenwel de marktrealiteit door te stellen dat een groepering geen eigenaar moet zijn van de melk om over de prijs te kunnen onderhandelen.” De zuivelverwerkers vrezen dat dit leidt tot korte termijn denken, terwijl zijzelf investeren en handelen op lange termijn.
BCZ verwijst naar de verzwakking van de zuivelindustrie in het Verenigd Koninkrijk die gevolgd werd door een periode van slechte melkprijzen om te waarschuwen voor de gevaren van producentengroeperingen die tot 33 procent van de melk in een land kunnen vertegenwoordigen. EU-Commissaris voor Landbouw Dacian Ciolos stelde dat dit vooral bedoeld is voor de private zuivelindustrie. “In België haalt de private zuivelindustrie ongeveer één derde van de melk op zodat dit neerkomt op de vorming van een monopolie”, hekelt BCZ.
De Belgische Confederatie van de Zuivelindustrie stelt dat de Commissie kortzichtig is door alleen naar de eerste twee schakels van de keten te kijken. “In de EU staan meer dan 4.000 zuivelverwerkende bedrijven tegenover hoogstens enkele tientallen distributieketens, die bovendien geconcentreerd zijn in aankoopcentrales. Weinig onderhandelingsmacht is daarvan het gevolg”, aldus BCZ. Volgens de organisatie wil men daar niet aan tornen omdat de consumentenprijzen laag moeten blijven.
“De Commissie biedt de melkveehouders een vergiftigd geschenk aan dat vooral niets kost voor het Europees budget. De voorstellen leiden misschien tot korte termijnvoordelen maar bieden geen oplossingen op langere termijn. Integendeel, ze kunnen leiden tot een ernstige verzwakking van de zuivelindustrie. En daar zijn de melkveehouders echt niet mee gebaat”, stelt Renaat Debergh, afgevaardigd bestuurder van BCZ.