nieuws

2013 moeilijk jaar voor Belgische voedingsindustrie

nieuws
De Belgische voedingsindustrie zag haar omzet in 2012 met 1,8 procent toenemen en liet een exportstijging van 5 procent noteren. Maar ondanks de groeicijfers lijkt 2013 een moeilijk jaar te worden: de omzet op de binnenlandse markt zou verder afnemen en de hoge loon- en energiekosten zetten de groei van de sector onder druk, aldus sectorfederatie FEVIA.
23 april 2013  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:21

De Belgische voedingsindustrie zag haar omzet in 2012 met 1,8 procent toenemen en liet een exportstijging van 5 procent noteren. Maar ondanks de groeicijfers lijkt 2013 een moeilijk jaar te worden: de omzet op de binnenlandse markt zou verder afnemen en de hoge loon- en energiekosten zetten de groei van de sector onder druk, aldus sectorfederatie FEVIA.

Ondanks een moeilijke economische context is de omzet van de Belgische voedingsindustrie ten opzichte van vorig jaar met 1,8 procent gestegen, tot 46,6 miljard euro. Daarnaast nam vorig jaar ook de tewerkstelling toe met 1,6 procent tot 89.372 banen, en groeide de export met 5,1 procent. 52 procent van de Belgische voedingsproducten wordt uitgevoerd, hoofdzakelijk naar onze buurlanden.

Wat de uitvoer betreft, is Nederland voor het eerst de belangrijkste afzetmarkt, voor Frankrijk. Ook de export naar verre uitvoermarkten stijgt: zowel de Japanse als de Amerikaanse markt toonden vorig jaar meer interesse in Belgische voedingswaren dan het jaar voordien. Brazilië was in 2012 de vierde belangrijkste afzetmarkt, en de export naar China steeg met liefst 53 procent.

Tot zover het goede nieuws. De terugval van de groei in 2012 en de daling van de binnenlandse consumptie met 1,6 procent voorspellen een moeizaam verder verloop van 2013. Bovendien belemmeren de hoge loon- en energiekosten in België de groei van de sector: de rentabiliteit is in 2011 met 8,8 procent gedaald. Daarom wil de sector in de toekomst nog meer inzetten op export.

FEVIA-voorzitter Bernard Deryckere is tevreden met de groeicijfers, maar beseft dat euforie voorbarig is en roept de overheden op maatregelen te nemen: "De voedingssector zet zeer mooie economische prestaties neer, zowel op het vlak van tewerkstelling als van uitvoer en handelsbalans. Deze prestaties zijn echter niet houdbaar op lange termijn indien geen structurele maatregelen worden genomen om de loonlasten en de energieprijzen in België te verminderen."

Meer info: Jaarverslag FEVIA 2012

Bron: eigen verslaggeving

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek