nieuws

Verbetering waterkwaliteit bestendigd in 2006

nieuws
De waterkwaliteit is in Vlaanderen in 2006 niet spectaculair verbeterd, maar de investeringen hebben wel geleid tot belangrijke plaatselijke verbeteringen. Dat blijkt uit het jaarrapport 'Water 2006' van de Vlaamse Milieumaatschappij. "De inspanningen van burgers, bedrijven, landbouw en overheid hebben al geleid tot een forse verbetering van de waterkwaliteit. Toch blijven de komende jaren belangrijke investeringen nodig". Dat zei Vlaams minister van Leefmilieu Hilde Crevits tijdens de persvoorstelling van het rapport.
22 oktober 2007  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:01
De waterkwaliteit is in Vlaanderen in 2006 niet spectaculair verbeterd, maar de investeringen hebben wel geleid tot belangrijke plaatselijke verbeteringen. Dat blijkt uit het jaarrapport 'Water 2006' van de Vlaamse Milieumaatschappij (VMM). "De inspanningen van burgers, bedrijven, landbouw en overheid hebben al geleid tot een forse verbetering van de waterkwaliteit. Toch zullen ook de volgende jaren belangrijke investeringen nodig zijn om de doelstellingen van de Europese Kaderrichtlijn Water te halen", zei Vlaams minister van Leefmilieu Hilde Crevits (CD&V) maandag tijdens de persvoorstelling.

In 2005 was er na jaren van stagnatie een duidelijke verbetering van de waterkwaliteit merkbaar. Begin jaren 1990 was het Vlaamse oppervlaktewater nog op ongeveer 45 procent van de meetplaatsen verontreinigd tot zwaar verontreinigd, tegenover op nog een kwart van de meetpunten in 2006. Het nitraatgehalte in de oppervlaktewaters is echter nauwelijks verbeterd, hoewel het gemiddelde relatief dicht bij de streefwaarde van 25 mg/l zou liggen.

In de loop van 2006 zijn acht nieuwe rioolwaterzuiveringsinstallaties (RWZI) in gebruik genomen en twee renovaties afgewerkt, waardoor er aan het eind van dat jaar 216 installaties operationeel waren in Vlaanderen en het water van 132.000 Vlamingen bijkomend gezuiverd werd. Bovendien is de nutriëntenverwijdering (stikstof en fosfor) voor het eerst volledig gerealiseerd in de 107 grotere installaties, zo blijkt.

Volgens Crevits is er echter nog heel wat werk aan de winkel. De zoneringsplannen - die aangeven waar er collectief en waar er individueel gezuiverd moet worden en die een indicatie bieden van de benodigde investeringen - zullen volgens de minister een belangrijke stap voorwaarts zijn om de doelstellingen van de Kaderrichtlijn Water te halen. Die plannen worden binnenkort definitief vastgelegd

De VMM gaat na waar zich de knelpunten in het rioleringsstelsel bevinden, en heeft er ondertussen ongeveer 5.400 in kaart gebracht. De aansluiting van grachten op de gemeentelijke rioleringen en overstorten, die te vaak in werking treden, zijn bij de belangrijkste knelpunten en moeten opgelost worden via de gemeentelijke en gewestelijke investeringen.

"De investeringen in gewestelijke waterzuivering waren in 2003 teruggevallen tot amper 35 miljoen euro en zijn ondertussen opnieuw sterk opgedreven", benadrukt Crevits. In 2007 voorziet de minister 190 miljoen euro voor de Aquafin-projecten. De klemtoon van de investeringen zal zich volgens de minister meer en meer verschuiven van de uitbouw van het stelsel voor de zuivering van de grote agglomeraties, naar de optimalisatie ervan. Dat zou onder meer het afkoppelen van waterlopen, het maximaal beperken van het overstorten van ongezuiverd afvalwater en het uitbouwen van kleinschalige waterzuivering betekenen.

Meer informatie: Jaarrapport 'Water 2006'

Bron: Belga

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek