Uitzonderlijk slecht voorjaar in sierteelt & tuinaanleg
nieuwsHet eerste kwartaal van 2013 was rotslecht voor siertelers en tuinaanleggers. Toen de koude dit voorjaar bleef aanhouden, liet de sector al verstaan in moeilijkheden te verkeren. De uitzonderlijke situatie wordt bevestigd door de resultaten van de sierteeltbarometer. In de enquête van beroepsvereniging AVBS meldt 71 procent van de bedrijven een omzetdaling in vergelijking met het eerste kwartaal van vorig jaar.
Dit voorjaar melden heel wat leden aan het Algemeen Verbond van Belgische Siertelers en Groenvoorzieners (AVBS) dat zij problemen ervaarden. De aanhoudende koude in het eerste kwartaal 2013 verhoogde niet alleen de kosten, maar bracht vooral ook de sierteelthandel en de tuinaanleg in moeilijkheden.
Specifieke en actuele cijfers ontbraken om deze signalen te staven zodat AVBS een enquête opstartte. De resultaten worden uit de doeken gedaan in het vakblad Sierteelt & Groenvoorziening. Het eerste kwartaal van 2013 valt nog veel negatiever uit dan het al moeilijke voorjaar van 2012. De omzetdalingen zijn gemiddeld het grootst bij de bloemisterij, gevolgd door boomkwekerij en tuinaanleg. Daarbovenop komen nog kostenstijgingen door onder meer oplopende betalingstermijnen, duurdere energie, arbeid en transport.
Elk van de drie subsectoren bloemisterij, boomkwekerij en tuinaanleg meldt vandaag ongeveer één derde uitgestelde investeringen. 22 procent van de bloemisten bergt investeringsplannen op en 29 procent van hen is zelf zinnens het bedrijf af te bouwen. Dit is veel minder het geval in de boomkwekerij (7% investeringsafvoer en 17% bedrijfsafbouw) en zelfs niet van toepassing in de antwoorden van tuinaanleggers. Vergelijkbare verschillen tussen subsectoren duiken op in de verwachte evolutie van het personeelsbestand.
AVBS leidt uit de sierteeltbarometer af dat er actie nodig is. De slechte resultaten van dit voorjaar komen voor sommige subsectoren bovenop een structureel moeilijke situatie. De beroepsvereniging plant een herhaling van de enquête om beter zicht te krijgen op de verdere evolutie. Nu al maakt de sierteelt zich grote zorgen over de jaaromzet.
Om de sector opnieuw ademruimte te geven, zetten Boerenbond en AVBS maximaal in op haalbare loonkosten en arbeidsvoorwaarden. Leden krijgen het advies om gebruik te maken van de door hen bedongen accijnsvrijstelling voor land- en tuinbouwers. Voor sommige bedrijven kan het aanvragen van betalingsuitstel voor sociale bijdragen een oplossing zijn om een moeilijke periode te overbruggen. Verder vragen Boerenbond en AVBS voldoende steun voor onderzoek en het behoud van de defiscalisering van VLIF-steun zodat investeringen haalbaar blijven.
Bron: Sierteelt&Groenvoorziening