nieuws

Peeters: "Parlement zet in GLB stap in goede richting"

nieuws
Vlaams landbouwminister Kris Peeters beoordeelt het resultaat van de stemming van het Europees Parlement over het landbouwbeleid als een stap in de goede richting, gezien hiermee deels tegemoet gekomen wordt aan de vraag om een ambitieuze maar realistische hervorming van het GLB voorop te stellen. Hij hoopt dat de Raad van Landbouwministers nog een krachtiger signaal zal geven.
13 maart 2013  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:21
Lees meer over:

Vlaams landbouwminister Kris Peeters beoordeelt het resultaat van de stemming van het Europees Parlement over het landbouwbeleid als een stap in de goede richting, gezien hiermee deels tegemoet gekomen wordt aan de vraag om een ambitieuze maar realistische hervorming van het GLB voorop te stellen. Hij hoopt dat de Raad van Landbouwministers nog een krachtiger signaal zal geven.

Het Europees Parlement heeft in plenaire zitting gestemd over de hervorming van het gemeenschappelijke landbouwbeleid (GLB). Volgende week maandag buigt de Raad van Landbouwministers zich over het dossier. Eind juni zouden de Raad Landbouw en het Europees Parlement tot een vergelijk moeten komen.

Inzake directe steun heeft het Europees Parlement er mee ingestemd om de zogenaamde ‘interne convergentie’ (meer billijke verdeling van de inkomenssteun tussen sectoren en bedrijven in een lidstaat, nvdr.) minder verregaand in te voeren dan wat de Europese Commissie voorzien had. Bovendien zullen de lidstaten uit meerdere modellen kunnen kiezen. Het Europees Parlement steunt verder ook dat de drie voorgestelde vergroeningsmaatregelen (permanent grasland, teeltdiversificatie en ecologisch aandachtsgebied) op een ruimere manier kunnen ingevuld worden.

Het Europees Parlement ging echter niet in op het voorstel om vergroening via equivalente agromilieumaatregelen te realiseren. “Ik ben tevreden dat het Europees Parlement de algemene visie van de Raad Landbouw deelt, namelijk dat de voorstellen van de Commissie te weinig flexibiliteit bieden om de lidstaten de mogelijkheid te geven om daadwerkelijk in te spelen op de specifieke knelpunten van de land- en tuinbouw met het oog op het verduurzamen van de sector. Al hadden ze nog een stuk verder kunnen gaan. Ik hoop dan ook dat de Raad Landbouw nog een krachtiger signaal zal geven”, reageert Kris Peeters.

De minister-president heeft er steeds op aangedrongen dat er meer flexibiliteit geboden wordt ten opzichte van de voorstellen van de Europese Commissie inzake de herverdeling van de directe steun tussen sectoren, de vergroening, de marktmaatregelen, en een meer optimaal gebruik van de beschikbare middelen. Hij verwelkomt dat het Parlement voor wat betreft de marktmaatregelen er mee heeft ingestemd om de samenwerking en onderhandelingsmarge tussen producenten te stimuleren, en om de huidige regeling van de suikerquota te verlengen tot 2020.

Het hervormde GLB zal hoogstwaarschijnlijk op 1 januari 2015 in werking treden, 2014 zal een overgangsjaar zijn waar wel al rekening zal gehouden worden met de globale verlaging van de financiële middelen.

Beeld: Landgenoten

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek