nieuws

Ontbossingsritme Amazonewoud na piek opnieuw afgeremd

nieuws
De snelheid waarmee het Amazonewoud wordt ontbost, is dit jaar opnieuw gedaald. Volgens Braziliaans minister van Leefmilieu Izabella Teixeira is het zelfs van 1988 geleden dat er zo weinig woud werd gekapt. In 2011 werd het land nog opgeschrikt door een plotse heropleving van het boskapritme, maar het strenge optreden van de overheid tegen de overtreders werpt vruchten af.
29 november 2012  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:20
Lees meer over:

De snelheid waarmee het Amazonewoud wordt ontbost, is dit jaar opnieuw gedaald. Volgens Braziliaans minister van Leefmilieu Izabella Teixeira is het zelfs van 1988 geleden dat er zo weinig woud werd gekapt. In 2011 werd het land nog opgeschrikt door een plotse heropleving van het boskapritme, maar het strenge optreden van de overheid tegen de overtreders heeft volgens de minister zijn vruchten afgeworpen.

Het ontbossingsritme van het Amazonewoud is tussen augustus 2011 en juli 2012 met 27 procent gedaald, in vergelijking met dezelfde periode een jaar daarvoor. In oppervlakte betekent dit een ontbossing van 4.656 vierkante meter in de laatste meetperiode, tegenover 6.418 in de vorige. “Deze gegevens werden evenwel nog niet bevestigd door de satellietmetingen van het Nationaal Instituut voor de Ruimtevaart, die pas begin volgend jaar verwacht worden. Een foutmarge van 10 procent is niet uitgesloten”, nuanceert Teixeira meteen.

Toch klinkt de minister volgens De Morgen hoopvol. Tegen 2020 wil Brazilië de boskap terugdringen tot 3.925 vierkante meter per jaar, en de resultaten van afgelopen meetperiode tonen dat dit nog steeds haalbaar is. Tussen 1996 en 2005 verdween nog jaarlijks gemiddeld 20.000 vierkante kilometer bos, maar sindsdien is de situatie verbeterd. Het aantal natuurreservaten werd intussen uitgebreid en de controle op een effectieve manier opgevoerd.

Maar om de Braziliaanse doelstelling te halen, moet de dalende trend zich natuurlijk voortzetten. En dat bleek in de vorige meetperiode plots niet zo vanzelfsprekend. Het land werd in 2011 geconfronteerd met een onverwachte piek in het ontbossingsritme: een stijging van maar liefst 27 procent. De overheid reageerde meteen met concrete acties op het terrein, en wist hierdoor de boskap in de meest beruchte gebieden dit jaar sterk terug te dringen. In Mato Grosso bijvoorbeeld werd dit jaar 31 procent minder gekapt en in Pará zelfs 44 procent.

“Maar elk veelbelovend cijfers brengt een schaduwplek met zich mee”, schrijft De Morgen. Andere gebieden kenden immers een stijging in boskap, zoals Amazonas (+29%), Acre (+10%) en Tocantins (+33%). Daarenboven stoot de regering steeds meer op ‘gaten’ in zijn huidige verdedigingsmechanisme, bestaande uit een uitgebreid netwerk van satellieten en radars die het woud overspannen en de boskap registreren. Zo blijkt het mogelijk satellieten te omzeilen door tractors en bulldozers groen te verven, en te rommelen met de lokalisering van inbreuken. Volgend jaar echter wil het land nieuwe gps-apparatuur installeren om dergelijke problemen te verhelpen.

Bron: De Morgen

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek