Noord-Amerikaanse wants bedreigt Vlaamse naaldbomen
nieuwsAmper vier jaar na de ontdekking van de bladpootwants in Vlaanderen heeft het insect 70 locaties veroverd. Ook in Wallonië zijn steeds meer meldingen van de Noord-Amerikaanse wants, zo meldt natuurbericht.be. De bladpootwants staat in Noord-Amerika bekend als "een pestsoort" die schade kan toebrengen aan naaldbomen.
"Oorspronkelijk kwam de Noord-Amerikaanse bladpootwants voor in Mexico en het westen van de Verenigde Staten en Canada", zegt Wim Veraghtert van Natuurpunt. "Het voorbije decennium liet de bladpootwants zich opmerken als invasieve soort, die in een recordtempo het noordelijk halfrond inneemt, zelfs tot in Japan."
De bladpootwants, een twee centimeter lang insect, werd in Europa voor het eerst in Italië gezien, in 1999. De eerste melding in België, in Oostende, dateert van 2007. Een jaar later betreft het al tien locaties. Dit jaar werd de wants op 70 locaties in Vlaanderen opgemerkt. De soort komt ook voor in vier van de vijf Waalse provincies. Alles samen werd het insect al op meer dan honderd plaatsen gezien, aldus waarnemingen.be.
"De wants zuigt plantensappen op, waardoor de zaadproductie gevoelig kan afnemen", vertelt Veraghtert. "De afgelopen jaren werden in Vlaanderen onvolgroeide wantsen aangetroffen, wat erop wijst dat de soort zich ook voorplant." Net als het veelkleurig Aziatisch lieveheersbeestje overwintert de wants bij voorkeur in grote groepen in woningen, wat voor overlast kan zorgen.
Bron: Belga
Beeld: Vic Van Dyck