Nog dit jaar principeakkoord over Doha-ronde?
nieuwsDe lidstaten van de Wereldhandelsorganisatie raakten het eind juli niet eens over de grote lijnen van de Doharonde, over vrijmaking van de wereldhandel. Daarmee leek de kans op een akkoord voor jaren vervlogen. De uitzonderlijke omstandigheden van de voorbije weken blazen de Doharonde echter nieuw leven in. De Amerikaanse president, George Bush, heeft al gezegd dat hij alsnog een politiek akkoord wil, voor hij afscheid neemt. Aan Europese zijde wordt nu aangedrongen op een sterk politiek signaal.
Op het WTO-hoofdkwartier in Genève is de afgelopen weken hard gewerkt op technisch niveau. Om een doorbraak te realiseren, zijn echter enkele politieke keuzes nodig. Die gaan over de afbouw van de bescherming van de landbouwers (in de EU, de VS en India) en over de afbouw van de bescherming van de industrie in de groeilanden.
Een gedetailleerd akkoord uitschrijven voor de eedaflegging van de volgende Amerikaanse president is technisch onhaalbaar. Een principeakkoord zou echter al een blijk van besluitvaardigheid zijn, ook al vergt dat op nationaal vlak enkele offers. In ieder geval raken de werkdocumenten over de verschillende hoofdstukken van de Doharonde steeds meer verankerd. De onderhandelingen, die al zeven jaar aanslepen, zitten voortaan duidelijk in een bepaalde richting.
Overal ter wereld wordt intussen nagedacht over maatregelen om de financiële crisis te bekampen en een economische crisis zo veel mogelijk te voorkomen. De Europese voorbereiding is wel stevig doorkruist door de voortvarendheid van de Franse president, Nicolas Sarkozy. Die deed eerder deze week voorstellen om een Europees staatsfonds op te richten en om regelmatige topontmoetingen te organiseren tussen de staatshoofden en regeringsleiders van de eurolanden. Sarkozy schuift zichzelf naar voren als voorzitter van dat nieuwe overlegorgaan.
Beide voorstellen vangen heel wat kritiek. De Duitse kanselier, Angela Merkel, wijst het Europese staatsfonds af met de opmerking dat Duitsland de eigen bedrijven niet meer wil beschermen dan nodig voor de nationale veiligheid. Ook de regelmatige topontmoetingen voor de eurozone vindt ze niet nodig. Die kunnen de onafhankelijkheid van de Europese Centrale Bank bedreigen. Voor haar is Jean-Claude Juncker de 'natuurlijke voorzitter' van de eurogroep. Juncker is minister van Financiën in Luxemburg en is zo voorzitter van de eurogroep (het overlegorgaan van de ministers van Financiën van de eurozone). Bovendien is Juncker in eigen land ook premier.
De Franse staatssecretaris voor Europese Zaken, Jean-Pierre Jouyet, verklaarde donderdag dat Frankrijk niet noodzakelijk zelf de voorzittershamer van de eurozone opeist. Sarkozy roept op 7 november wel opnieuw een informele Europese top bijeen in Brussel. Tsjechië, dat op 1 januari Frankrijk opvolgt als EU-voorzitter, protesteert intussen tegen de Franse plannen. De Tsjechen zien dat als een uitholling van hun voorzitterschap, een intentie die Sarkozy nauwelijks verhult.(GL)
Bron: De Tijd