"Nieuw slachthuis kan varkensprijs duwtje geven"
nieuwsDe plannen die Noordvlees Van Gool en Vanden Avenne Ooigem hebben om samen in het Kempense Oevel een nieuw groot slachthuis te bouwen, kan een positieve impact hebben op de varkensprijs. Dat beweren in elk geval de CEO’s van beide bedrijven, Dirk Nelen en Patrick Vanden Avenne. Het nieuwe slachthuis dat de naam Sus Campiniae, Latijn voor Kempens varken, krijgt, mikt op 40.000 slachtingen per week en zal daarvoor de nieuwste technologieën gebruiken. Momenteel krijgt het slachthuis wel af te rekenen met buurtprotest.
Het totale kostenplaatje van het project bedraagt 30 miljoen euro. Het slachthuis zal dan ook uitgerust worden met de allernieuwste technologieën. “Zo wordt de geur- en lawaaihinder tot een absoluut minimum beperkt. En de sterke automatisatie garandeert dat we aan de laagste operationele kosten en aan de hoogste kwaliteitseisen kunnen werken”, beweert Dirk Nelen van Noordvlees Van Gool. “Bijkomend voordeel is dat we van een volledig blanco blad starten. Slachthuizen die willen moderniseren, moeten steeds rekening houden met de bestaande toestand en indeling. Wij hoeven dat niet te doen.”
Ondanks alle voorzorgsmaatregelen om geur- en lawaaihinder tegen te gaan, krijgt Sus Campiniae toch af te rekenen met buurtprotest. “Het is onvoorstelbaar hoe een kleine actieve groep mensen binnen ons rechtssysteem projecten met toegevoegde waarde voor de maatschappij kan vertragen”, zegt Patrick Vanden Avenne. Het slachthuis moet komen op een industrieterrein tussen de E313-autosnelweg en het Albertkanaal, met een afrit vlakbij. “Buurtbewoners zijn er dus omzeggens niet. Toch werden er via een kettingbrief 3.000 handtekeningen verzameld tegen het project, maar daarvan komt maar een 50-tal van mensen uit Oevel. De rest zijn Nederlanders, veganisten en sympathisanten van dierenrechtenorganisaties.”
Om alle angst die er leeft rond het project weg te nemen bij de inwoners van Oevel, zijn Noordvlees Van Gool en Vanden Avenne gestart met een nieuwsbrief waarin onder meer geduid wordt welke inspanningen gedaan worden om mogelijke hinder tegen te gaan. “Laat één ding duidelijk zijn: als een slachthuis op deze locatie niet kan, dan heeft geen enkel slachthuis nog bestaansrecht in Vlaanderen. Dat is meteen ook de reden waarom ik hier heel hard voor vecht”, reageert Nelen. “Het is omdat we beide in Vlaanderen verankerde ondernemers zijn dat we volharden”, vult Vanden Avenne aan. “Buitenlandse investeerders zouden zich al die moeite niet troosten en een ander land uitkiezen. Bovendien creëren we meer dan 100 nieuwe jobs.”
Voor beide partners in het verhaal betekent het nieuwe slachthuis met 40.000 slachtingen per week een enorme groei. “Vandaar dat we een aantal tussenstappen voorzien om die extra groei op te bouwen. Zo namen wij onlangs vleesverwerker Herdico in Meerle over. Daar gebeuren 7.000 tot 10.000 slachtingen per week. Op die manier kunnen wij zowel de aanvoer als de afzet gradueel opdrijven. Het is de bedoeling om de activiteiten in Meerle stop te zetten van zodra we in Oevel op volle capaciteit draaien”, aldus Patrick Vanden Avenne.
Volgens de CEO’s is een dergelijk groot slachthuis nodig om een rol van betekenis te kunnen spelen in de mondiale vleesmarkt. “Als je de capaciteit van dit nieuwe slachthuis optelt bij de bestaande capaciteit van Noordvlees Van Gool in Kalmthout, dan zitten we een stuk boven de drie miljoen geslachte varkens per jaar. Daarmee zijn we net kleiner dan de nieuwe fusiegroep, de Belgian Pork Group, en treden we toe tot de Europese top tien”, zegt Nelen. Volgens hem levert die schaalvergroting niet alleen kostprijsvoordelen op. “Voor de afzet ben je daarmee ook een belangrijke partner. Want met de mondialisering van de vleessector wordt naast kwaliteit, ook kwantiteit steeds belangrijker. Onze ervaring leert ons dat bepaalde nieuwe markten pas bereikbaar worden met grote volumes. Afnemers willen leverzekerheid.”
Vanden Avenne is ervan overtuigd dat deze kostprijsvoordelen en de sterkere marktpositie zich gaan vertalen in een betere prijs voor de producent. Per slot van rekening moeten wij de bevoorrading van het slachthuis op een gezonde manier kunnen verzekeren en wij hebben veel varkens nodig. Ik sluit zelfs niet uit dat er binnen afzienbare tijd een gevecht komt om varkens. Dat kan niet anders dan een goede zaak zijn voor de Vlaamse varkenshouderij”, meent hij.
Lees het volledige interview met Patrick Vanden Avenne en Dirk Nelen: “Ons geloof in de Vlaamse varkenssector staat buiten kijf”