Nederlandse presentator "Boer zoekt vrouw" krijgt koninklijke onderscheiding

nieuws

De Nederlandse Boer Zoekt Vrouw-presentatrice Yvon Jaspers is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Zij kreeg de koninklijke onderscheiding, die traditioneel kort voor de Nederlandse Koningsdag wordt uitgereikt, voor haar "verbindende functie tussen boeren en consumenten". Ook in Vlaanderen draagt het programma Boer Zoekt Vrouw volgens oud deelneemster Ginny De Meulemeester bij aan het imago van de landbouw. “Vroeger had iedereen wel een familielid die boer was, maar er zijn nu veel minder boeren waardoor er veel minder kennis is bij de mensen.”

29 april 2024 Jerom Rozendaal
Lees meer over:
yvonjaspers

Samen met 3.371 anderen werd Yvon Jaspers vrijdag, de laatste werkdag voor Koningsdag, verheven tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De koninklijke prijs wordt uitgereikt aan mensen met een regionale of landelijke uitstraling en betekenis. Jaspers werd voorgedragen werd omdat ze ‘op een bijzondere wijze invulling geeft aan het presenteren van het populaire tv-programma Boer Zoekt Vrouw, waarbij zij is uitgegroeid tot een ambassadeur van de agrarische sector. Met haar programma’s geeft zij een inkijkje in de cultuur van de boeren en verbindt zij boeren en burgers.’

Jaspers, die als sinds 2004 Boer Zoekt Vrouw presenteert, was voorgedragen door een aantal boeren die in het programma optraden. “Yvon krijgt door al die jaren Boer zoekt vrouw een goed beeld van wat er binnen de agrarische sector speelt. Het viel Yvon op hoe weinig oog er eigenlijk is voor ons verhaal en dit heeft haar ertoe gebracht om de KRO-NCRV-programma’s Onze boerderij en Onze boerderij in Europa te maken. Programma’s waarin lastige onderwerpen niet worden geschuwd, omdat Yvon het volledige verhaal wil vertellen en de kijkers zelf een oordeel wil laten vellen”, vertelt boerin Bertie, die in 2014 meedeed aan het programma, aan de omroep KRO-NCRV dat Boer Zoekt Vrouw uitzendt.

Ook Vlaamse versie draagt bij aan meer bekendheid boeren

Ginny De Meulemeester kan zich wel vinden in het lintje voor de Nederlandse, alhoewel ze het programma bij onze noorderburen niet volgt. Ginny deed in 2007 mee aan de Vlaamse editie van Boer zoekt Vrouw. “Het programma biedt de kans om de consument te tonen hoe een modern landbouwbedrijf eruit ziet. Vroeger had iedereen wel iemand in de familie of in de straat wonen die boer was, maar inmiddels zijn er veel minder boeren waardoor veel onwetendheid bestaat”, zegt ze.

Volgens haar is ook de Vlaamse presentatrice Dina Tersago erg empathisch met de boeren en geldt ze als een persoon die bruggen bouwt tussen landebouw en consument. “Niet voor niets staat zij bekend als 'patrones' van de boeren." Ook de programmamakers dragen haar goedkeuring weg. "Zij stellen alles in het werk om de landbouw in zijn volledigheid en alle eerlijkheid te tonen. Zo zoekt men boeren over alle provincies die actief zijn in verschillende sectoren. Dit jaar heeft men naar verluidt tevergeefs getracht om een bioboer te vinden. Maar een kandidaat-deelnemer had inmiddels een partner gevonden.”

Op haar persoonlijk heeft het programma in ieder geval ook veel impact gehad. De Meulemeester maakte op tv kennis met haar echtgenoot Kris Heirbaut met wie ze al jaren Heirbaut Hoeve in Temse runt. “Mijn vader was hobbyboer en ik had dus al wat ervaring met het boerenleven, maar het facet inkomen was mij onbekend. Ik wist niet dat je als belangrijke schakel in de voedselproductie maar zo’n klein gedeelte van de koek krijgt.”

Om minder afhankelijk te zijn van de traditionele afzetkanalen in de landbouw, zetten De Meulemeester en Heirbaut volop in op bedrijfsverbreding. De ouders van Heirbaut startten decennia geleden al met zuivelverwerking en hoeveverkoop. Ginny en Kris begonnen enkele jaren geleden als eerste in Vlaanderen met algenkweek en zetten ook in op agroforestry.

Als relatieve buitenstaander ziet De Meulemeester ook veel positieve kanten aan de landbouw. "Voor het gezinsleven is het goed. De kinderen weten mij op de hoeve te vinden en ook Kris kan het werk zo plannen dat we bijvoorbeeld altijd samen eten. Dat is in veel drukke gezinnen niet het geval."

Bron: Eigen berichtgeving / AD

Beeld: Instagram (yvonjaspers.official)

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek