Natuurpunt wil meer centen voor aankoop natuur
nieuwsNatuurpunt Oost-Brabant mist door de vermindering van het Vlaamse aankoopbudget op vele plaatsen "unieke kansen" om op vrijwillige basis natuurgebieden aan te kopen. "Zowel in de Dijlevallei, Demerbroeken als Gete- en Velpevallei worden kansen voor natuurversterking gemist. Deze aankopen kunnen niet doorgaan of moeten noodgedwongen op de lange baan worden geschoven", aldus voorzitter Hugo Abts.
"Aankoop van natuurgebieden op vrijwillige basis is het meest duurzame, meest inpasbare en zelfs veruit het meest goedkope instrument voor versterking van biodiversiteit. Met hetzelfde geld dat nu uitgegeven wordt aan allerlei compensaties zoals kapitaalverlies en opbrengstderving bij bestemmingswijziging, zou Natuurpunt deze natuurgebieden volledig kunnen opkopen en echt duurzaam gaan beheren in functie van biodiversiteitsversterking en natuur voor iedereen", aldus Abts in het blad van de milieuvereniging.
Abts laakt hierbij het feit "dat biodiversiteit en natuurbehoud vaak weliswaar met woorden beleden worden, maar men in de praktijk het meest effectieve instrument hiertoe onderuit haalt". "Ondanks de optie in het Vlaams regeerakkoord om elk jaar 3.000 hectare bijkomend beheerd natuurgebied te realiseren, zagen we de laatste jaren het aankoopbudget verminderen tot het actuele peil". Hij wijst er ook op dat de aangekochte natuurgebieden steeds worden ingeschakeld in het waterbeheer en vele van deze valleinatuurgebieden in het najaar 2010 door hun buffercapaciteit heel wat waterellende in de bebouwde gebieden voorkomen hebben.
Natuurpunt Oost-Brabant wil daarom de boodschap uitdragen dat de Vlaamse regering verder moet inzetten op de uitbouw van natuurgebieden en reservaten. De leden en Natuurpunt-afdelingen binnen het werkingsgebied Oost-Brabant brachten begin dit jaar zelf 256.000 euro samen voor het reservatenfonds met de campagne 'GeefomNatuur'.
Bron: Belga/Natuur&Landschap
Beeld: Jules Robijns