Milieu- en natuurbeweging verdoemt agrobrandstoffen
nieuwsMilieu- en natuurverenigingen zijn koele minnaars van biobrandstoffen, in het bijzonder als deze brandstoffen gewonnen worden uit landbouwgewassen. Volgens Natuurpunt toont een studie van CE Delft, in opdracht van natuurorganisaties als Greenpeace en Birdlife Europe, aan dat die weigerachtige houding terecht is. "De EU-doelstellingen kunnen ook gehaald worden zonder vervuilende biobrandstoffen."
Het rapport van onderzoeksbureau CE Delft schetst daarvoor een scenario waarbij het Europees beleid veel meer focust op energie-efficiëntie, hernieuwbare elektriciteit voor toepassingen in het transport en duurzame biobrandstoffen die gewonnen worden uit afval of reststromen.
In het verleden lag de focus veeleer op biobrandstoffen van de eerste generatie. De lidstaten verloren volgens het rapport uit het oog dat deze vorm van hernieuwbare energie een ongunstige milieu- en sociale impact heeft. De veranderingen in landgebruik verdringen voedselproductie naar nieuw aan te snijden landbouwgronden en verhogen de CO2-uitstoot.
De Europese Commissie moest zelf al toegeven dat eerste-generatie-biobrandstoffen geen of slechts een beperkt positief effect hebben op de CO2-uitstoot als met de indirecte veranderingen in landgebruik rekening wordt gehouden. Ze zijn met andere woorden even slecht voor het milieu als fossiele brandstoffen.
Het compromis waar de Commissie in oktober mee op de proppen kwam, volstaat voor de milieu- en natuurbeweging niet. "Door maximum vijf procent van de hernieuwbare energie voor transport uit agrobrandstoffen te halen, kan hun verbruik tegen 2020 nog toenemen", luidt de aanklacht.
Natuurpunt, en diens zusterorganisaties die het rapport bestelden, vragen de Europese instellingen om het beleid bij te sturen rekening houdend met de oplossingen die CE Delft formuleert. De komende maanden houden zowel de Raad als het Europees parlement hierover besprekingen.
Meer info: Rapport CE Delft
Bron: Beleid.flits Natuurpunt/eigen verslaggeving