nieuws

Kalmthouts slachthuis zet de toon inzake dierenwelzijn

nieuws
Varkensslachthuis Noordvlees Van Gool uit Kalmthout behaalt, als eerste slachthuis in de Benelux, het keurmerk ‘Beter Leven 1 ster’ van de Nederlandse vereniging Dierenbescherming. Tevens heeft Noordvlees Van Gool drie ‘animal welfare officers’ opgeleid. Zij moeten erop toezien dat de dieren correct worden behandeld.
24 augustus 2011  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:16
Lees meer over:

Varkensslachthuis Noordvlees Van Gool uit Kalmthout behaalt, als eerste slachthuis in de Benelux, het keurmerk ‘Beter Leven 1 ster’ van de Nederlandse vereniging Dierenbescherming. Tevens heeft Noordvlees Van Gool drie ‘animal welfare officers’ opgeleid. Zij moeten erop toezien dat de dieren correct worden behandeld. Het slachthuis anticipeert daarmee op een Europese richtlijn die in 2013 van kracht wordt.

Veel mensen houden van vlees, maar willen er niet veel voor betalen. Zolang die vraag er is, blijven supermarkten vlees aanbieden tegen een zo laag mogelijke prijs. "Dieren betalen de rekening", verantwoordt Dierenbescherming het label ‘Beter Leven’ dat de veehouderij wil stimuleren om dieren een beter leven te geven. Het keurmerk is - in Nederland - steeds vaker op productverpakkingen van rund-, kalfs- en varkensvlees, kip en eieren terug te vinden. Hoe meer sterren (één tot drie) een bepaald product behaalt, hoe diervriendelijker het tot stand is gekomen.

Deze eerste ster voor Noordvlees Van Gool betekent dat het slachthuis een reeks beschermende maatregelen neemt ten behoeve van de varkens. Zo krijgt elk varken meer ruimte ter beschikking, wat de dieren toelaat om natuurlijk gedrag te vertonen. Ook krijgen ze speelmateriaal om te voorkomen dat de varkens, uit verveling, gaan staartbijten. Dit speelmateriaal voldoet telkens aan drie van de vijf welzijnsbehoeften van varkens: het moet wroetbaar, bijtbaar, eetbaar, afbreekbaar en iets nieuws zijn.

Ook de handelswijze tijden het lossen, stallen, opdrijven en verdoven van de varkens dient op dusdanige manier te gebeuren dat dierenwelzijn hier centraal staat. Noordvlees Van Gool investeerde recent ook in een nieuwe CO2-verdoving, waarbij elektrische prikkelaars volledig verbannen worden. "Dat draagt bij tot het meer diervriendelijk behandelen van de dieren en dus ook tot het behalen van het ‘Beter leven 1 ster’-label", verklaart het slachthuis.

Het slachthuis heeft tevens drie ‘animal welfare officers’ in dienst. Deze werknemers van Noordvlees Van Gool kregen een bijkomende opleiding van medewerkers van de universiteit van Bristol, om vervolgens bij Noordvlees de naleving van de richtlijnen in het slachthuis te controleren. Zij volgden een driedaagse cursus waarin alle aspecten van het dier werden behandeld, gaande van het transporteren en stallen, tot het verdoven van de dieren.

De animal welfare officers zien erop toe dat de behandeling van de dieren op een correcte, hygiënische en diervriendelijke wijze gebeurt en dat deze kennis wordt doorgegeven aan alle betrokken medewerkers in het bedrijf. Volgens de EU-richtlijn betreffende de bescherming van dieren bij het slachten of doden, dient elk slachthuis tegen 2013 dergelijke ‘animal welfare officers’ op te leiden.

De Groep Noordvlees Van Gool is actief in het slachten en commercialiseren van varkens en het valoriseren en commercialiseren van afval (rode organen). Van bij de start in 1955 groeide familiebedrijf Noordvlees Van Gool uit tot de top vijf van Belgisch slachthuizen, met thuisbasis in Kalmthout en een totale slachtcapaciteit van jaarlijks bijna 900.000 varkens.

Meer info: Beter Leven kenmerk

Beeld: Noordvlees Van Gool

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek