nieuws

Hamsterburchten ontdekt in de buurt van Tongeren

nieuws
De 15 hamsterburchten die ontdekt werden op akkers in Widooie geven opnieuw hoop voor de soort. Van een hoera-stemming is evenwel geen spoor.
30 augustus 2012  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:19
Lees meer over:

Twee weken geleden was een dode hamster op een afgemaaide graanakker in Tongeren voor Natuurpunt het sein om aan de alarmbel te trekken. "Het gaat om één van de laatste exemplaren van de soort. De situatie is precair", klonk het. De 15 hamsterburchten die vrijwilligers van Natuurpunt recent vonden op akkers in Widooie geven opnieuw hoop. Van een hoera-stemming is evenwel geen spoor bij de natuurorganisatie.

Vrijwilligers van Natuurpunt zochten naar sporen van de wilde hamster en ontdekten 15 hamsterburchten in Widooie, een deelgemeente van Tongeren. De hamster is in Limburg niet uitgestorven, tot zover het positieve nieuws. Het minder goede nieuws is volgens Jos Ramaekers, coördinator van Natuurpunt Limburg, dat alle hamsterburchten in hetzelfde gebied werden gevonden en er geen werden aangetroffen in Opheers (Limburg) en Bertem (Vlaams-Brabant).

"In Vlaanderen is het aantal plaatsen waar de Europese hamster (nog met zekerheid, nvdr.) leeft op een paar jaar tijd dus van drie naar één gedaald en dat is onrustwekkend", zegt Ramaekers. Hoeveel hamsters er nog in Widooie zitten, is onduidelijk. "Een paar tientallen", denkt de coördinator bij Natuurpunt, "en in de winter sneuvelen er altijd nog." De boeren in de buurt lieten volgens hem horen dat ze willen meewerken aan de bescherming van de hamster.

Navraag bij Natuurpunt en het Agentschap voor Natuur en Bos (ANB) leert dat in Widooie 16 hamsterburchten werden gevonden om precies te zijn en dat aantal loopt op tot 20 voor gans Vlaanderen. "Dat onze vrijwilligers niet meer hamsterburchten ontdekken, wil niet zeggen dat er niet meer kunnen zijn", verduidelijkt Natuurpunt, "en het aantal hamsterburchten laat ook niet toe om het aantal hamsters goed te voorspellen."

Het agentschap beaamt dat er geen gebiedsdekkende monitoring is in Vlaanderen zodat de tellingen van hamsterburchten slechts een indicatie zijn. ANB kondigt nog aan dat samen met heel wat (Europese) partners een LIFE-project wordt ingediend dat werk wil maken van de monitoring en het beheer van de wilde hamster in Vlaanderen en daarbuiten. Natuurpunt herhaalt tot slot dat een goede inventarisatie, een coherent actieplan en een vernieuwing van de bestaande beheerovereenkomst met de landbouwers nodig zijn.

Bron: Belang van Limburg/eigen verslaggeving

Beeld: Rollin Verlinde (VLM)

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek