nieuws

Geen WTO-akkoord zonder oplossing voor bananengeschil

nieuws
De kans dat er tegen zaterdag 26 juli een politiek akkoord bereikt wordt over verdere liberalisering van de wereldhandel, is duidelijk groter dan 50 procent. Dat zeggen althans enkele van de voornaamste onderhandelaars. De grootste lidstaten van de Wereldhandelsorganisatie WTO tonen zich 'geëngageerd' en de teksten zijn al voldoende uitgeklaard. Al is op de laatste rechte lijn nu wel een bananenschil gelegd. Letterlijk. Al jaren voeren beide kanten van de Atlantische Oceaan een handelsoorlog met elkaar over de handel in bananen.
18 juli 2008  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:04
De kans dat er tegen zaterdag 26 juli een politiek akkoord bereikt wordt over verdere liberalisering van de wereldhandel, is duidelijk groter dan 50 procent. Dat zeggen althans enkele van de voornaamste onderhandelaars. De grootste lidstaten van de Wereldhandelsorganisatie WTO tonen zich 'geëngageerd' en de teksten zijn al voldoende uitgeklaard. Al is op de laatste rechte lijn nu wel een bananenschil gelegd. Letterlijk.

Al jaren voeren beide kanten van de Atlantische Oceaan een handelsoorlog met elkaar. De Europese Unie laat Afrikaanse bananen zonder enige belemmering toe, maar heft een zware invoertaks op bananen uit Latijns-Amerika. Meestal gaat het om bananen van Chiquita en Dole en daarom krijgen de Zuid-Amerikanen steun uit de VS.

WTO-directeur-generaal Pascal Lamy deed woensdag een compromisvoorstel om de Europese invoerheffing tegen 2015 te laten dalen tot 116 euro per ton. Momenteel bedragen de Europese tarieven voor de invoer van bananen uit Latijns-Amerika 176 euro per ton. De EU ging akkoord, maar de meeste Latijns-Amerikaanse landen niet.

Vandaag zijn er nieuwe gesprekken. Die zijn zeer belangrijk. Bananen vormen voor veel ontwikkelingslanden een cruciaal deel van het hoofdstuk landbouw in de Doha-ronde. Zonder akkoord over bananen geen akkoord over landbouw, over industriële goederen, over diensten, over dumping, enzovoort.(KS)

Bron: Belga/De Tijd

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek