nieuws

Gaat formule van jaarbegrotingen EU-budget verhogen?

nieuws
In de begrotingscommissie van het Europees Parlement is maandagnamiddag beslist om het voltallige parlement op 23 maart een ontwerpresolutie voor te leggen waarin het akkoord over de lopende meerjarenbegroting wordt opgezegd. Door het meerjarenakkoord op te zeggen, zou de EU terugvallen op de formule van de jaarbegrotingen. Zo creëert het parlement voor zichzelf de mogelijkheid om in 2007 een extra verhoging van het budget af te dwingen, schrijft De Standaard.
8 maart 2006  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 13:56
Het lijkt niet zo goed te gaan met de Europese meerjarenbegroting van 2007 tot 2013. Het wil immers niet vlotten met de onderhandelingen tussen de Raad en het EU-Parlement over het akkoord tussen de staatshoofden en regeringsleiders van december. Toen werd een meerjarenbegroting van 862 miljard euro goedgekeurd door de EU-chefs. Het Parlement moest dat akkoord bevestigen, maar vond het te krap. Het Parlement had 975 miljard euro gevraagd.

De lidstaten, met Duitsland en Nederland op kop, willen niets extra. Oostenrijk, de huidige EU-voorzitter, wil tegen de top van 23 maart een akkoord tussen Parlement en regeringen. Anders is er geen tijdige meerjarenbegroting. De Belgische landbouworganisaties hadden het Parlement alvast opgeroepen om zich te verzetten tegen het huidige voorstel. Voor Vlaanderen komt het er op neer dat de fondsen voor plattelandsontwikkeling met zo'n veertig procent zouden krimpen.

In de begrotingscommissie van het Parlement is maandagnamidag beslist om het voltallige Parlement op 23 maart een ontwerpresolutie voor te leggen waarin het akkoord over de lopende meerjarenbegroting wordt opgezegd. Als het Parlement die resolutie aanneemt, zou dat betekenen dat de eerstvolgende begroting (van 2007) veel hoger zou moeten zijn dan wanneer het bestaande akkoord (van 1999) wordt toegepast.

Daarin staat immers dat bij het ontbreken van een akkoord over een nieuwe meerjarenbegroting “en behoudens uitdrukkelijke opzegging van de bestaande financiële vooruitzichten door een van de partijen”, de eerste begroting van de nieuwe meerjarenbegroting herberekend wordt. En dat door de laatste begroting (2006) te verhogen volgens de gemiddelde stijging van de begrotingen gedurende de voorgaande meerjarenperiode.

Door het meerjarenakkoord op te zeggen, valt de Europese Unie terug op de formule van de jaarbegrotingen. En zo creëert het Parlement voor zichzelf de mogelijkheid om in 2007 een extra verhoging van het budget af te dwingen. Het Parlement schat dat dit zal neerkomen op ongeveer 30 miljard euro extra in zeven jaar.

Veel hangt nu af van wat de grootste twee fracties in het Parlement zullen doen. Belangrijk is dat ze geleid worden door Duitsers. Ook de Begrotingscommissie van het Parlement wordt door een Duitser geleid. De link met de grote coalitie van Angela Merkel is snel gemaakt. En die wil geen euro extra op de EU-begroting financieren.

Bron: De Standaard

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek