FAVV scherpt controles naar bioveiligheid bij veehandel en - transport aan in strijd tegen IBR
nieuwsVanaf 9 februari zal het Federaal Agentschap voor de Veiligheid van de Voedselketen (FAVV) de controles op IBR versterken in de sectoren van veehandel en veetransport. “Gebrekkige bioveiligheid bij veehandelaars en tijdens het transport vormt de belangrijkste bron van besmetting van IBR-vrije veebedrijven. Met deze controles willen we alle schakels verder sensibiliseren over hun rol voor het verwerven en behouden van de IBR-vrije status”, klinkt het.
De virale runderziekte Infectieuze Bovine Rhinotracheïtis (IBR) kende vorig jaar een opflakkering in ons land. Nochtans was België op weg naar een IBR-vrij statuut. Om dat te krijgen mogen er in de twee jaar voorafgaand aan die erkenning geen vaccinaties meer aan de veestapel zijn toegediend. Oorspronkelijk was dat vaccinatieverbod voorzien voor 2025, maar de nieuwe besmettingen dwongen tot een andere aanpak.
Overleg leidt tot strengere aanpak
De Belgische landbouworganisaties en federaal minister van Landbouw David Clarinval (MR) kwamen twee weken geleden overeen om het vaccinatieverbod te verschuiven naar 2027, en de aanvraag voor het IBR-vrije statuut naar 2030. Daarnaast werden er ook concrete maatregelen afgesproken om die doelstellingen te behalen. Eén van die maatregelen is bijkomende controle op de handel omdat de landbouworganisaties daar een belangrijke bron van besmettingen in zagen.
Die controles komen er nu ook. Vanaf 9 februari zal het FAVV extra controles doen in de veehandel- en veetransportsector. Die controles, die in heel België zullen plaatsvinden, zijn voornamelijk gericht op rundveebedrijven die heel vaak dieren verhandelen. Het gaat dus niet om stallen van handelaars of verzamelcentra. Het FAVV controleert die nu al routinematig. Daarnaast vormen ook transporteurs op veemarkten en in slachthuizen een extra focus.
Ook belangrijk in strijd tegen andere runderziektes
Er komen onder meer controles op de historiek van verplaatsingen van runderen tijdens de voorbije maand en op de naleving van de termijn om de aankoopprocedure te doorlopen. Het FAVV meldt ook controles op de afzondering van runderen na aankoop en op de aanwezigheid van vaccins op het bedrijf. Ook naar bio-veiligheid komen er controles. Denk aan reinigings- en ontsmettingsinstallaties en het bijhouden van een reinigings- en ontsmettingsregister. Speciaal aandachtspunt daarbij vormen de veemarkten en slachthuizen.
“Als er onregelmatigheden worden vastgesteld, dan zullen we bijkomende controles uitvoeren”, waarschuwt het FAVV. Het agentschap zegt dat een strikte naleving van de bio-veiligheidsmaatregelen, door alle schakels in de keten, niet alleen goed is om de IBR-besmettingen een halt toe te roepen. “Ook voor andere opkomende ziektes als besmettelijke nodulaire dermatose (LSD) en epizoötische hemorragische ziekte (EHD) die dichter bij de Belgische grens komen, is dit belangrijk”, klinkt het nog.
Bron: Eigen berichtgeving
Beeld: Van Dommelen Veetransport en Exportstal