nieuws
Extra steun voor land- en tuinbouw tegen coronaverlies
nieuwsHeel wat land- en tuinbouwbedrijven lijden momenteel economische schade door de gevolgen van de COVID-19 crisis. Vlaams minister van Landbouw Hilde Crevits neemt bijkomende maatregelen om hen hierin tegemoet te komen met een compensatiepremie bij groot omzetverlies, een waarborgregeling en een noodfonds. Boerenbond is tevreden over de beslissing. “De eerste stap naar compensatie voor de sierteeltsector is gezet”, aldus voorzitter Sonja De Becker.
1 april 2020
Heel wat land- en tuinbouwbedrijven lijden momenteel economische schade door de gevolgen van de COVID-19 crisis. Vlaams minister van Landbouw Hilde Crevits neemt bijkomende maatregelen om hen hierin tegemoet te komen met een compensatiepremie bij groot omzetverlies, een waarborgregeling en een noodfonds. Boerenbond is tevreden over de beslissing. “De eerste stap naar compensatie voor de sierteeltsector is gezet”, aldus voorzitter Sonja De Becker.
“Onze land- en tuinbouwers zorgen er vandaag voor dat de winkelrekken gevuld blijven, hoewel ook zij de gevolgen van de crisis hard voelen”, zegt Hilde Crevits. Ze kampen met een tekort aan personeel of zien afzetkanalen zoals de horeca wegvallen. Daardoor kunnen verse producten niet altijd tijdig geoogst of verkocht geraken. “Het is broodnodig dat we een duidelijk signaal geven dat hen helpen om deze periode door te komen zodat ze ook in de toekomst voor onze lokale voedselvoorziening kunnen blijven instaan.”
De Vlaamse overheid voorziet een aantal maatregelen om hun financieel tegemoet te komen. Zo hebben bedrijven, die niet verplicht moeten sluiten maar toch meer dan 60 procent omzetverlies lijden in de periode maart/april ten opzichte van dezelfde periode in een normaal jaar, recht op een compensatiepremie van 3.000 euro van het Vlaams Agentschap Innoveren en Ondernemen (VLAIO).
Bedrijven die hun locatie deels moeten sluiten, zoals de verbruikerszaal van een boerderij met hoeveverkoop of de marktverkoop moeten stopzetten, konden al tot en met 19 mei 2020 een éénmalige hinderpremie krijgen van 4.000 euro, aangevuld met 160 euro per dag als de sluiting langer duurt dan 21 dagen.
Specifiek voor een aantal sectoren, waaronder de sierteeltbedrijven, wordt via een noodfonds voorzien in een afzonderlijke vergoeding voor gemaakte kosten van bloemen en planten die niet tijdig verkocht geraken. Vlaanderen telt een 800-tal professionele siertelers.
Alle maatregelen voor steun aan ondernemingen die verplicht moeten sluiten of die beperkingen ondervinden door de genomen maatregelen tegen de verspreiding van het coronavirus zullen voor 30 april 2020 ook geëvalueerd worden. De verschillende steunmaatregelen kunnen niet gecombineerd worden. Wie gebruik wil maken van de eerdere corona hinderpremie, kan niet genieten van de premie van 3.000 euro.
Bedrijven die kampen met financiële problemen kunnen vanaf vandaag ook rekenen op een waarborgregeling, via het Vlaams Landbouwinvesteringsfonds (VLIF).De waarborg is toegankelijk voor bedrijven met een brutobedrijfsresultaat van minimaal 40.000 euro per bedrijfsleider. De aanvrager moet kunnen aantonen dat zijn of haar bedrijf negatieve gevolgen ondervindt zoals een omzetdaling of het niet tijdig kunnen verkopen van producten. De maximale looptijd van de kredieten is zeven jaar en de waarborg geldt voor drie jaar. De waarborg bedraagt maximaal 80 procent van het subsidiabele kredietbedrag.
Tegelijk blijft Vlaams minister van Landbouw Hilde Crevits er bij Europa op aandringen om de marktsituatie van alle landbouwproducten waaronder bijvoorbeeld melk en aardappelen van zeer nabij te monitoren en de Europese crisisinstrumenten voor land- en tuinbouwproducten te activeren als de prijzen te sterk dalen. Europa heeft met zijn landbouwbeleid sleutelelementen in handen.
Deze maatregelen maken volgens Boerenbond een tastbaar verschil voor de bedrijven in de land- en tuinbouw en in de sierteelt. “We stellen met tevredenheid vast dat de Vlaamse regering ook haar bijdrage levert om samen uit deze verstikkende crisis te raken. De door de Vlaamse regering aangekondigde maatregelen zijn alvast een belangrijke stap om onze bedrijven te helpen deze crisis te overleven”, besluit De Becker.
Bron: Eigen verslaggeving