EU wil meer landbouwhandel met ontwikkelingslanden
nieuwsDe Europese Commissie wil ontwikkelingslanden meer ruimte geven om landbouwproducten af te zetten in Europa, want handel is volgens de Commissie een cruciale factor om de ontwikkeling te bevorderen. Wel wil Europa een onderscheid maken tussen de ontwikkelingslanden zodat de armste landen de meeste hulp krijgen.
De Europese Unie wil de instrumenten voor handel en ontwikkelingshulp op elkaar afstemmen om zo de handelscapaciteit van ontwikkelingslanden te versterken. Het gaat daarbij niet enkel om het verlagen van de invoertarieven, maar ook om de verbetering van het bedrijfsklimaat. De Commissie wil vooral de allerarmste landen helpen hun capaciteit te versterken en hun economie aan te passen zodat ze een rol kunnen spelen in de regionale en wereldeconomie.
Eurocommissaris voor Handel Karel De Gucht is ervan overtuigd dat de wereldwijde handelstarieven nog nooit zo laag zijn geweest. “De arme landen hebben al toegang tot de Europese markt, onder zeer gunstige voorwaarden. Wat een verschil zal maken, zijn niet-tarifaire kwesties zoals normen, diensten, intellectuele eigendomsrechten, overheidsopdrachten, infrastructuur en verpakkingsinstallaties. Politieke governance is daarvoor onontbeerlijk”, meent hij.
De Europese Commissie wil zijn onderhandelingen over vrijhandelsovereenkomsten meer richten op het wegnemen van handelsbarrières. De toegang tot de Europese markten voor exporteurs uit ontwikkelingslanden moet gemakkelijker gemaakt worden. Daarnaast wil de EU ondernemers in ontwikkelingslanden ondersteunen om te voldoen aan internationale kwaliteits-, arbeids- en milieueisen.
Eurocommissaris voor Ontwikkeling Andris Piebalgs benadrukt nog dat wereldhandel een belangrijke hefboom vormt voor groei en armoedebestrijding. Momenteel is bijna 70 procent van alle in de EU ingevoerde producten afkomstig uit ontwikkelingslanden.
Bron: |
In samenwerking met: agd.media