EFSA blijft achter conclusies bijenstudie staan
nieuwsDe Europese Voedselveiligheidsautoriteit (EFSA) herhaalt dat ze nog steeds achter de conclusies staat van de studie die ze begin dit jaar publiceerde. Daarin beschreef EFSA onder meer de schadelijke impact op de bijenpopulatie van gewasbeschermingsmiddelen die neonicotinoïden bevatten. Drie neonicotinoïden zijn intussen tijdelijk geband.
In januari van dit jaar publiceerde EFSA een studie waaruit bleek dat gewasbeschermingsmiddelen die neonicotinoïden bevatten mee verantwoordelijk zijn voor de dalende bijenpopulatie in zowat heel Europa. De mededeling van EFSA komt er nadat het Britse Food and Environment Research Agency (FERA) in een recente studie suggereerde dat gewasbeschermingsmiddelen geen noemenswaardig effect hebben op de hommelpopulatie bij veldomstandigheden.
EFSA laat weten dat het verschillende incoherenties en fouten heeft gevonden in de studie, en dat het dus geenszins afstand neemt van haar eigen onderzoek. Zo onderzocht FERA de impact van slechts twee soorten gewasbescherming, op één soort gewas. Ook zouden de specifieke onderzoeksomstandigheden niet representatief zijn voor de Europese landbouw. Ook met stof en guttatie (druppelvorming aan de rand van het blad), werd geen rekening gehouden in de FERA-studie, aldus EFSA.
Eind mei keurde de Europese Commissie de beperking op het gebruik van drie neonicotinoïden (clothianidine, imidacloprid en thiamethoxam) goed. Om aan de EU-beperkingen te voldoen, moeten de lidstaten de bestaande vergunningen intrekken of wijzigen. De bestaande voorraden mogen tot 30 november van dit jaar worden opgemaakt. De maatregel maakt deel uit van de algemene strategie van de Commissie om de achteruitgang van de Europese bijenpopulatie tegen te gaan.
Tegelijkertijd maakte de Commissie ook duidelijk dat de tijdelijke beperking niet alle problemen oplost: gewasbeschermingsmiddelen zijn één van de factoren die tot een daling van het aantal bijen leidt. Andere elementen die de bijenpopulatie teisteren, zijn parasieten en andere ziekteverwekkers, het ontbreken of soms verkeerd gebruik van diergeneesmiddelen, de bijenteeltpraktijk, en milieufactoren zoals klimaatverandering, onvoldoende leefomgevingen of een gebrek aan voedsel.
Meer informatie: EFSA
Bron: eigen verslaggeving
Beeld: Teun Spaans