nieuws

Doha-ronde trekt zich weer op gang

nieuws
Vanaf volgende week onderhandelen topdiplomaten en technici opnieuw over de verdere vrijmaking van de wereldhandel. Eind juni mislukte een cruciale conferentie op ministerniveau, maar de lidstaten van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) willen de handdoek nog niet in de ring gooien. Diverse landen dringen erop aan te proberen nog voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen een doorbraak te realiseren. Inhoudelijk zal veel aandacht gaan naar het hoofdstuk landbouw.
5 september 2008  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:05
Vanaf volgende week onderhandelen topdiplomaten en technici opnieuw over de verdere vrijmaking van de wereldhandel. Eind juni mislukte een cruciale conferentie op ministerniveau, maar de lidstaten van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) willen de handdoek nog niet in de ring gooien. Diverse landen dringen erop aan te proberen nog voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen een doorbraak te realiseren.

Inhoudelijk zal veel aandacht gaan naar het hoofdstuk landbouw. India wil zijn overlevingslandbouw beschermen, de VS hun katoenboeren. Ruim twee maanden geleden stokten de gesprekken omdat de Amerikanen het niet eens raakten met China en India over de modaliteiten voor een speciale vrijwaringsclausule, die ervoor zorgt dat de invoer afgeremd wordt van zodra een bepaald quotum of prijsniveau overschreden wordt.

De belangrijkste WTO-landen lieten meteen na de mislukte top weten dat hun engagementen geldig blijven. WTO-directeur-generaal Pascal Lamy ging lobbyen in New Delhi en Washington om de geboekte vooruitgang niet teniet te laten gaan. Ook een belangrijke landbouwexporteur zoals Brazilië drong aan op een snelle hervatting van de dialoog. De Europese landbouwsector vreest voornamelijk als gevolg van dalende douanetarieven een zware klap te krijgen indien een akkoord bereikt wordt over de huidige voorstellen.(KS)

Meer informatie: WTO-hoodstuk over landbouw

Bron: De Tijd

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek