Doha-overleg allicht enkele dagen verlengd
nieuwsZo'n toegeving kwam er woensdag echter niet. Argentinië en Zuid-Afrika stelden in krachtige bewoordingen dat zij niet willen toegeven. India was gematigder. Volgens minister van Handel Kamal Nath heeft het geen zin grenzen te openen wanneer de economie niet gezond is. Indiërs zullen pas westerse producten kopen als er voldoende welvaart is in India. Door de grenzen te veel te openen zouden jonge Indiase bedrijven te veel lijden onder de concurrentie en zou de welvaart in India afnemen. Nath stipt aan dat de Indiase import vanuit de VS vorig jaar met 74 procent steeg, die vanuit Europa met 32 procent. Daarmee wilde Nath ook aantonen dat India nu al open grenzen heeft.
Naast een verlaging van de invoertaksen in opkomende economieën voor industriële goederen is de tweede grote eis van de VS en de EU de opening van dienstenmarkten in die landen. Op dat punt signaleert Nath wel al bereidheid tot toegevingen. Hij bleef weinig concreet, maar vermeldde wel de markt voor financiële diensten in India. India eist in ruil wel dat ook andere landen hun dienstenmarkten openen. Nath wil dat het voor Indiase bedrijven makkelijker wordt om met eigen personeel in de EU en de VS diensten te verrichten. Vooral in de VS is daar weerstand tegen. Nath verzekert dat het niet gaat over migratie maar over tijdelijke dienstverlening.
Woensdag werd niet plenair vergaderd. Daarvoor lopen de onderhandelingen te moeilijk. WTO-directeur-generaal Pascal Lamy geeft toe dat wellicht enkele dagen extra nodig zijn. Diplomaten stellen in de wandelgangen dat er wel nog altijd hoop is, ondanks alle politieke en technische problemen.
In Brussel heeft de Europese Unie intussen beslist haar handelspreferenties voor ontwikkelingslanden te verlengen voor de komende drie jaar. 176 landen genieten van flink lagere invoertaksen voor bepaalde producten. Via de diverse types van handelspreferenties werd vorig jaar voor 57 miljard euro goederen ingevoerd. Voor de Europese overheden betekende dat een inkomstenderving van 2,5 miljard euro. Volgens de EU is de timing van de beslissing toeval en niet bedoeld om de ontwikkelingslanden gunstig te stemmen.(KS)
Meer informatie: WTO-onderhandelingen
Bron: De Tijd