nieuws

Cystenaaltje tast kwart aardappelvelden aan

nieuws
Bijna een kwart van de Belgische landbouwgronden is aangetast door een miniworm, het cystenaaltje, die de aardappel aanvalt. Het verlies aan opbrengst kan in tien jaar tot vijftig procent oplopen. Vruchtafwisseling en het planten van resistente rassen is de oplossing. "Het cystenaaltje is al jaren actief", relativeert de Oost-Vlaamse aardappelteler Guy Depraetere. "Ik vermoed dat het nu in het nieuws komt omdat het Voedselagentschap registreert hoeveel grond aangetast is".
18 juli 2008  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:04
Bijna een kwart van de Belgische landbouwgronden is aangetast door een miniworm, het cystenaaltje, die de aardappel aanvalt. Het verlies aan opbrengst kan in tien jaar tot vijftig procent oplopen. Vruchtafwisseling en het planten van resistente rassen is de oplossing.

De voor het blote oog onzichtbare worm voedt zich met het sap van de aardappel, waardoor de groei van de plant vertraagt. De parasiet neemt de vorm aan van een knop die aan de wortel kleeft. Deze cyste beschermt de eitjes die het vrouwtje legt. De eitjes kunnen gemiddeld tien jaar in de aarde voortbestaan. Als de nieuwe aardappelen geplant worden, ontwikkelt de worm zich opnieuw.

Het probleem bestaat al jaren en kan uitbreiden tijdens de oogst omdat de aarde van de aangetaste velden op gezonde percelen terechtkomt. Volgens de Waalse landbouworganisatie FWA is minstens 25% van de Belgische gronden aangetast. "Het cystenaaltje is al jaren actief", bevestigt de Oost-Vlaamse aardappelteler Guy Depraetere. "Ik vermoed dat het nu in het nieuws komt omdat het Voedselagentschap registreert hoeveel grond aangetast is. Die 25 procent is dus een voorlopige raming. Na de registratie kan een actieplan worden opgesteld".

De aanwezigheid van het cystenaaltje betekent niet dat de aardappelprijzen gaan stijgen. "Gelukkig zijn er maatregelen mogelijk. In het buitenland past men vaak grondontsmettingen toe. Wij promoten vruchtafwisseling. Je plant best slechts één keer om de vier jaar aardappelen op eenzelfde veld. De overige drie jaar wissel je af met andere groenten". Marc Goeminne van het Proefcentrum voor aardappelen in Kruishoutem treedt Guy Depraetere bij. "Een andere oplossing is het planten van resistente aardappelvariëteiten. Spijtig genoeg is het alom bekende bintje, dat zeventig procent van het Belgisch aardappelareaal uitmaakt, zeer gevoelig aan het cystenaaltje".

Het Voedselagentschap relativeert eveneens het huidige probleem. "De ziekte in de aardappelen is dit jaar niet erger dan de voorbije jaren. Het verlies van vijftig procent zal er enkel komen wanneer we hier met een erge aantasting te maken hebben", aldus FAVV-coördinator Jacques Leicher.(KS)

Bron: De Gazet van Antwerpen/De Morgen

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek