nieuws

Cypriotisch besparingsvoorstel voor EU-begroting

nieuws
Tijdelijk EU-voorzitter Cyprus wil bij de budgetonderhandelingen vertrekken van een besparing van 50 miljard euro op de meerjarenbegroting 2014-2020. De landbouwportefieulle zou bijna zeven miljard euro moeten inleveren. Dat stuit op zwaar protest van de Europese Commissie, heel wat lidstaten en leden van het Europees Parlement en de landbouworganisaties.
2 november 2012  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 14:20
Lees meer over:

Tijdelijk EU-voorzitter Cyprus wil bij de budgetonderhandelingen vertrekken van een besparing van 50 miljard euro op de meerjarenbegroting 2014-2020. De landbouwportefieulle zou bijna zeven miljard euro moeten inleveren. Dat stuit op zwaar protest van de Europese Commissie, heel wat lidstaten en leden van het Europees Parlement en de landbouworganisaties. Frankrijk dreigt met een veto.

Bijna zeven miljard euro wil Cyprus besparen op de begroting van het gemeenschappelijk landbouwbeleid voor de periode 2014-2020. Als het aan de huidige voorzitter ligt, wordt er straks 5,65 miljard euro op directe inkomenssteun aan boeren en 1,15 miljard euro op plattelandsbeleid bezuinigd. Hiermee wordt een bijdrage geleverd aan de 50 miljard euro die Cyprus in totaal wil besparen op de meerjarenbegroting van de Europese Unie.

Over het voorstel van Cyprus moet niet worden gestemd. Het is een veeleer informele aanzet tot compromis tussen de verschillende kampen in de EU. Tegenover de lidstaten die het landbouwbudget verdedigen, staat immers een groep van lidstaten - met daarbij het Verenigd Koninkrijk, Zweden en Nederland - die vinden dat landbouw moet inleveren om zo bij te dragen aan een forse besparing op de Europese meerjarenbegroting.

In het Europees Parlement waarschuwden heel wat leden voor een "race naar de bodem" toen duidelijk werd dat een aantal lidstaten van mening zijn dat het besparingsvoorstel van Cyprus nog niet ver genoeg gaat. Frankrijk, veruit de grootste begunstigde van het GLB, werpt zich op als één van de belangrijkste verdedigers van het landbouwbudget. Het land zal zijn veto stellen wanneer fors gesnoeid zou worden in het landbouwbudget. Intussen zoekt Frankrijk bondgenoten die het landbouwbudget helpen verdedigen.

Bijzonder negatief wordt ook gereageerd bij de Europese landbouwkoepel Copa-Cogeca. Die noemt het Cypriotisch besparingsvoorstel "totaal onaanvaardbaar" in het licht van de stijgende vraag naar voedsel en de toenemende productiekosten en prijsvolatiliteit. Copa-Cogeca vindt het ook absoluut geen goed idee dat lidstaten tot 15 procent van de middelen voor inkomenssteun aan landbouwers naar plattelandsontwikkeling zouden mogen doorschuiven.

Bron: eigen verslaggeving/Agra Europe

In samenwerking met: Boerderij

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek