Boerenprotest bij opening Mirabrug in Hamme

nieuws
In het Oost-Vlaamse Hamme hebben lokale CD&V-politici en landbouworganisaties zich bij Vlaams minister van Mobiliteit en Openbare Werken Steve Stevaert (sp.a) beklaagd over de plannen van de Vlaamse overheid om bijkomende overstromingsgebieden af te bakenen. In Hamme komt volgens de actievoerders 1.000 hectare grond in aanmerking, een vierde van het totale grondgebied.
20 januari 2003  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 13:53
In het Oost-Vlaamse Hamme hebben lokale CD&V-politici en landbouworganisaties zich bij Vlaams minister van Mobiliteit en Openbare Werken Steve Stevaert (sp.a) beklaagd over de plannen van de Vlaamse overheid om bijkomende overstromingsgebieden af te bakenen. In Hamme komt volgens de actievoerders 1.000 hectare grond in aanmerking, een vierde van het totale grondgebied.

Stevaert was in Hamme voor de opening van de Mirabrug. De brug over de Durme ontleent haar naam aan de Vlaams-Nederlandse prent "Mira" (1971), een verfilming van het boek van Stijn Streuvels "De teleurgang van de waterhoek". De metalen draaibrug is ruim 100 jaar oud en werd na een grondige restauratie zaterdag plechtig geopend, in aanwezigheid van de toenmalige hoofdrolspelers uit "Mira", Willeke Van Ammelrooy en Jan Decleir.

Het Vlaams Gewest heeft de restauratie betaald en daarom kwam Stevaert samen met de acteurs de brug plechtig openen. Een massa kijklustigen stond te drummen, toen de acteurs van beide oevers naar elkaar toeliepen en, als verwijzing naar de film, elkaar in de armen vielen.

Ten aanzien van de landbouwers herhaalde de minister dat dijken en baggerwerken wateroverlast vooral verplaatsen naar andere gebieden en dus geen sluitend alternatief zijn voor overstromingsgebieden. Bovendien blijft landbouw in overstromingsgebieden mogelijk, zei hij, mits er gewerkt wordt aan de verbetering van de waterkwaliteit.

"Momenteel wordt 15.000 ha bestudeerd als potentieel overstromingsgebied", zei actievoerend volksvertegenwoordiger Jos De Meyer (CD&V). "Het gaat om 6.000 ha in Oost-Vlaanderen, waarvan 1.000 ha in Hamme. Dit mogelijke overstromingsgebied bestaat voor 80 procent landbouwgrond. Hamme is uitermate zwaar getroffen".

In tegenstelling tot de uitgangspunten van het vernieuwde Sigmaplan, dat de gebieden langs het Scheldebekken moet beschermen tegen overstromingen, en dat de voorkeur geeft aan bijkomende overstromingsgebieden, pleit De Meyer voor baggeren en het verstevigen van dijken. "Overstromingsgebieden moeten er komen, maar uitsluitend voor de veiligheid, niet als verkapte natuurgebieden".

Maar de boodschap van Stevaert en van de Administratie Waterwegen en Zeewezen blijft: ruimte geven aan het water, en dat betekent duizenden hectare nieuwe "gecontroleerde overstromingsgebieden" langs de Schelde.

Bron: Belga

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek