Boeren willen meer kordate aanpak beverdam in Viersel
nieuwsDe landbouwers wiens gronden in het Viersels Gebroekt onder water staan door een beverdam zijn niet tevreden met de aanpak van de provincie Antwerpen. Die wil twee kleine buizen van tien centimeter diameter door de beverdam steken. "Om het waterpeil te laten zakken, hebben ze buizen van één meter doormeter nodig", zegt een boze boer in Gazet van Antwerpen.
Door de takkenberg op de vijf meter brede Kleine Beek in het Viersels Gebroekt staan tientallen hectaren landbouwgrond blank. "In een mail die alle boeren van de provincie kregen, staat dat de beverdam twee buisjes van tien centimeter doormeter krijgt om het waterpeil met 30 à 40 centimeter te laten zakken", zegt landbouwer André Van Tendeloo, "maar daar zijn buizen van één meter doormeter voor nodig." De landbouwers uit de regio begrijpen ook niet dat de buizen kleppen bevatten die dicht kunnen om, indien gewenst, het waterpeil weer te laten stijgen.
Volgens Didier Soens, diensthoofd Waterbeleid provincie Antwerpen, volstaan twee of zo nodig drie buizen van tien centimeter. Soens geeft in de krant wel toe dat mogelijk niet alle weilanden hierdoor opnieuw droog zullen komen. "Maar als we het waterpeil te snel laten zakken, zullen de bevers in sneltempo een nieuwe dam opwerpen."
Hij wijst er nog op dat het Viersels Gebroekt niet als landbouwgebied staat ingekleurd in het gewestplan. "De boeren zullen moeten aanvaarden dat het Viersels Gebroekt op termijn naar een natuurgebied zal evolueren. Als de bevers daar niet mogen leven, dan kunnen ze dat nergens in de provincie." Ter compensatie voor dit dossier overweegt de provincie om landbouwgrond te vrijwaren in het Sigmagebied Varenheuvel-Abroek aan de overkant van het Netekanaal.
Bron: Gazet van Antwerpen